Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Krótka historia zniewolenia

"Dom Bernardy Alba" w interpretacji Magdaleny Miklasz można obejrzeć na deskach Teatru Nowego.

"Dom Bernardy Alba" reż. M. Miklasz. Fot. M. Nawrocka - grafika artykułu
"Dom Bernardy Alba" reż. M. Miklasz. Fot. M. Nawrocka

Magdalena Miklasz, reżyserka spektaklu, sięgnęła po tekst Federico Garcia Lorki z 1936 roku, w którym artysta rozprawia się z demonami otaczającego go świata. Dramat opowiada o matce, która po śmierci męża zmusza swoje dorosłe córki do ośmioletniej żałoby oraz więzi je w rodzinnym domu.

Reżyserka zrezygnowała z politycznego tła oryginału. Swoje bohaterki (gra je dziewięć kobiet i jeden mężczyzna) umieściła na konserwatywnej prowincji. Nie ocenia jednak mieszkających tam ludzi, nie stawia żadnej diagnozy ani nie wypowiada się ideologicznie. Jej "Dom Bernardy Alba" to krótka historia zniewolenia. - Bernarda w mojej interpretacji jest wrzucona w przestrzeń, w której czuje się obca. Jest skrzywdzona przez miejsce, dlatego przekłada całą swoją agresję na córki, próbując jednocześnie ochronić je przed światem zewnętrznym. Te kobiety są odmienne, ponieważ są zamknięte. Żyją w mikroświecie, w którym nie ma miłości - mówiła Magdalena Miklasz podczas konferencji prasowej.

Reżyserka skupiła się wyłącznie na rodzinie, domu, toksycznych relacjach między kobietami oraz wyobcowaniu. - Sięgnęłam po ten tekst z dwóch powodów. Pierwszy to brak miłości, poczucie niespełnienia, ale i wielka namiętność. Drugi to odmienność, która u autora dramatu była najważniejsza. Odmienność, która w jakiś sposób wiąże się z brakiem miłości - przekonywała reżyserka. - W tym wypadku kluczem do niej stała się postać służącej, którą gra Michał Kocurek. Postać, która ma w sobie zarówno kobiecą, jak i męską energię. I nie mam na myśli odmienności płci. Służąca ta na tle całego domu staje się najbardziej normalną postacią - dodała.

Efekty pracy twórców można oglądać na Scenie Nowej przy zaułku Krystyny Feldman. Autorzy spektaklu zapraszają widzów w podróż do kraju z filmów Almodovara - pełnego barw i dźwięków. Zaznaczają jednak, że będzie to ich własne wyobrażenie Hiszpanii.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • "Dom Bernardy Alba"
  • Teatr Nowy, Scena Nowa
  • tekst: Federico Garcia Lorca
  • reżyseria: Magdalena Miklasz
  • przekład: Zofia Szleyen
  • obsada: Dorota Abbe, Bożena Borowska-Kropielnicka, Antonina Choroszy, Sława Kwaśniewska, Małgorzata Łodej- Stachowiak, Edyta Łukaszewska, Anna Mierzwa, Justyna Pawlicka-Hamade (gościnnie), Julia Rybakowska oraz Michał Kocurek
  • premiera: 5.04
  • kolejne spektakle: 6, 7, 9 i 10.04, g. 19.30
  • bilety: 50/30 zł (wt-cz) oraz 55/35 zł (pt-nd)