Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Zaduszki na jazzowo

Ten melancholijny czas przeżywamy różnie. Niektórzy chodzą w tym dniu z cukierkami, inni z zadumą wspominają przeszłość, a jeszcze inni oddają się nostalgicznej przestrzeni dźwięków. Zaduszki jazzowe to wydarzenie, które stało się niemalże tradycją. W najbliższy czwartek w klubie Blue Note wystąpi Greg Osby - jeden z głównych filarów amerykańskiego jazzu.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Greg Osby to ikona współczesnego jazzu. Współtwórca ruchu m-base studiował w prestiżowym Berklee College of Music, a następnie na stałe osiadł w Nowym Jorku. Jest czterokrotnym zdobywcą prestiżowej nagrody Jazz Journalists Award, jak również laureatem nagrody kompozytorskiej przyznawanej przez Doris Duke Foundation. Występował i nagrywał z największymi gwiazdami, takimi jak: Herbie Hancock, Dizzy Gilespie, Jack DeJohnette, Steve Coleman, Jim Hall i Andrew Hill. Można było go usłyszeć w niemalże każdym zakątku świata, na najważniejszych festiwalach jazzowych. Dla legendarnego Blue Note Records nagrał piętnaście albumów. Osby szuka jednak młodych talentów. Często podkreśla wagę przekazywanie jazzowej tradycji w relacji mistrz uczeń, jak w jednej z wypowiedzi dla JazzForum: "Każdy, kto chce się czegoś nauczyć, musi szukać mentora. Kogoś, kto ma więcej doświadczenia, kto grał z mistrzami i co ważne, wie jak przekazać wiedzę. Młodzi muszą szukać najlepszych nauczycieli: innowatorów, eksperymentatorów, muzyków, którzy sami poszukują. Ponadto, żeby czegoś się nauczyć, muszą poskromić swoje ego  i przyznać się przed sobą: <<Nie umiem jeszcze wszystkiego>>". Nie bez przyczyny, zaprasza do współpracy i promuje młodych obiecujących muzyków. W swojej wytwórni Inner Circle Music, propaguje artystów z całego świata - nowe talenty, którym umożliwia zaistnienie na rynku jazzowym.

Do czwartkowego koncertu Osby zaprosił więc polskie młode pokolenie jazzu. Podczas czwartkowego wieczoru wraz z saksofonistą wystąpi obiecująca polska kontrabasistka i kompozytorka młodego pokolenia. Kamila Drabek to studentka Akademii Muzycznej w Krakowie, na stałe współpracująca z zespołami: O.N.E. Quintet, Marta Wajdzik Project. Wraz z saksofonistą Marcinem Konieczkowiczem oraz perkusistą Kacprem Kaźmierskim tworzą Tercet Kamili Drabek, wykonujący autorskie kompozycje liderki. Zespół ten wygrał tegoroczny Jazzowy Debiut Fonograficzny. Tego lata ukazał się również jego debiutancki album noszący tytuł Muzyka naiwna.

Oprócz saksofonu i kontrabasu, usłyszymy także fortepian, na którym zagra pianista i kompozytor Tal Cohen. Nazwisko jest tutaj nieprzypadkowe, gdyż niesie ono za sobą synonim jednego z najbardziej oryginalnych i utalentowanych muzyków dzisiejszej sceny jazzowej. Cohen jest bowiem laureatem wielu nagród, w tym m.in. Wielkiej Nagrody prestiżowego Krajowego Konkursu Pianistycznego im. Barry'ego Harrisa oraz nagrody Narodowego Stowarzyszenia Pianistyki Jazzowej. Pianistę można usłyszeć na całym świecie, gdzie prezentuje swój uniwersalny język muzyczny.

Czym więc może zaskoczyć nas czwartkowy tercet na czele z Gregiem Osbym - jednym z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych saksofonistów współczesnego jazzu? Z pewnością ogromną dawką eklektyzmu gatunkowego, muzycznej nonszalancji i rozległej improwizacji. Czwartkowy jazz stanie się więc doświadczeniem wspólnotowym. Intymną wędrówką reagowania na siebie nawzajem. Ot tak, przed czasem listopadowej zadumy.

Katarzyna Nowicka

  • koncert Greg Osby
  • 31.10, g. 20
  • Blue Note
  • bilety: 75 i 100 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019