Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Zaczarowany klucz, czyli koncert z komentarzem

Utwory Witolda Lutosławskiego z tekstami Juliana Tuwima usłyszymy na koncercie "Zaczarowany klucz". Kolejna odsłona cyklu Speaking Concerts - 30 września w Zamku.  

.
Marcin Sompoliński. Fot. Piotr Łysakowski / materiały prasowe

Speaking Concerts to cykl koncertów muzyki klasycznej uzupełnianych na żywo przez komentarz, obraz lub film. Ich idea przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych, a pomysłodawcą poznańskiej odsłony jest profesor Marcin Sompoliński, dyrygent związany od wielu lat z Akademią Muzyczną w Poznaniu.  

Organizatorzy zapewniają, że każdy z koncertów stanowi oddzielny spektakl obrazu, muzyki i słowa. Każdy z nich poświęcony jest także sprecyzowanemu problemowi, który nawiązuje zarówno do przedstawianego dzieła, jak i jego twórcy. Przeważnie nie trwają one dłużej niż godzinę i prezentują muzykę różnych epok lub poruszają kwestie gatunku czy technik kompozytorskich.

Najbliższa propozycja to skierowany do dzieci wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym koncert "Zaczarowany klucz", podczas którego usłyszymy utwory Witolda Lutosławskiego opatrzone znanymi wszystkim maluchom tekstami Juliana Tuwima. Kompozycje te, częściowo zawarte w jego "6 piosenkach dziecinnych", przeznaczone były do śpiewania przez dzieci. Wśród nich są m.in. "Ptasie plotki", "Taniec", "Rok i bieda", "Kotek", "Idzie Grześ" albo "Rzeczka". Piosenki te w większości utrzymane są w żartobliwym tonie, ale zdarzają się również liryki o niesłychanej głębi wyrazu.

Na zamkowej scenie pojawi się Orkiestra Kameralna Collegium F, którą pokieruje Marcin Sompoliński, oraz Chór Teatru Muzycznego w Poznaniu. Koncert poprowadzi Agnieszka Mazur.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • "Zaczarowany klucz" w cyklu Speaking Concerts
  • Sala Wielka, CK Zamek
  • 30.09, g. 9.30, 11 i 12.30
  • bilety: 25 zł - normalny i 20 zł - ulgowy oraz grupowy (opiekun w grupie powyżej 15 osób gratis)