Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Wykrzyczeć delikatność

Ostatnimi czasy klub U Bazyla zwraca na siebie uwagę propozycjami koncertów amerykańskich zespołów o cięższych brzmieniach. We wrześniu będzie można posłuchać na żywo utworów zespołu Deafheaven, a wraz z początkiem lata wystąpią tu członkowie formacji Touche Amore. Towarzyszyć im będzie brytyjski zespół Basement, który wystąpi tego samego dnia.

.
Touche Amore, fot. materiały zespołu

Ten podwójny koncert zespołów skrajnie od siebie różnych może okazać się ciekawym połączeniem. Jako pierwsi wystąpią Anglicy, którzy pracują obecnie nad czwartym albumem. Ich muzyka jest zdecydowanie lżejsza od tej, którą zaproponują muzycy z Touche Amore. Wyczuć można silne powiązanie z rodzimą muzyką rockową przełomu lat 80 i 90. Ich najnowsza epka "Further Sky" przypomina nieco The Strokes lub Arctic Monkeys, z kolei wcześniejsze utwory przywodzą skojarzenia ze skatepunkowymi brzmieniami Sum 41 lub Blink 182.

Z kolei Touche Amore od ponad dziesięciu lat grają na międzynarodowej scenie hardcorepunkowej. Ich koncert przyciemni zapewne pogodną, lekką aurę wprowadzoną przez Brytyjczyków. Nieco bardziej nostalgiczni i mroczni od Basement, przyciągają uwagę poruszającymi tekstami, które wybrzmiewają przejmująco dzięki sile ekspresji wokalisty - Jeremiego Bolma. Najnowsza płyta "Stage four", wypuszczona na rynek muzyczny w 2016 roku, to także dzieło konfesyjne, ponieważ dedykowane zmarłej matce Bolma.

Touche Amore łączą delikatność z gniewem przez co ich muzyczna wrażliwość bliska jest też zespołom tworzącym w nurcie screamo. Śpiew ocierający się o krzyk w połączeniu ze skomplikowaniem gitarowych riffów tworzą energetyczną mieszankę, która nie zawiedzie fanów takich zespołów jak Defeater, Thursday czy More Than Life.

Koncert zapowiada się ciekawie ze względu na interesujące zestawienie dwóch odmiennych spojrzeń na muzykę rockową. Wdaje się, że sposoby muzycznej interpretacji proponowane zarówno przez Basement, jak i Touche Amore odznaczają się intuicją wobec łączenia własnych elementów z tradycją gitarowych brzmień.

Julia Niedziejko

  • Basement, Touche Amore
  • klub U Bazyla
  • 3.07, g. 19
  • bilety: 75 zł

 © Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018