Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Wokal gra pierwsze skrzypce

Rywalizacja w muzyce nie zawsze daje przewidywane efekty. Przekonał się o tym Ralph Kamiński, który w najbliższą środę wraz z zespołem My Best Band In The World odwiedzi klub Blue Note.

.
fot. Wiktor Malinowski/materiały prasowe

Rok 2012, w Polsce odbywa się druga edycja programu X-Factor: ta, którą wygrywa Dawid Podsiadło, który dziś przyćmiewa sławą oceniających go wtedy jurorów. Do programu dostaje się też student wokalistyki na Akademii Muzycznej w Gdańsku na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Przechodzi pierwszy etap, ale odpada nieco później, już po elektryzującym występie w trio Kamiński-Podsiadło-Spenner. - W późniejszym etapie po prostu usłyszałem, że nie przechodzę dalej, nikt się przede mną nie tłumaczył, ani nie uzasadnił swojej decyzji - tłumaczył w jednym z wywiadów.

Przygoda z programem zakończyła się szczęśliwie wcześnie i muzyka nie zdążyły wciągnąć mechanizmy i zobowiązania związane z wygraną w telewizyjnym show. Być może to dzięki temu dziś Ralph Kamiński ma na swoim koncie nominację do nagrody artNoble czy udział w  53. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, w bloku poświęconym muzyce alternatywnej.

We wszystkie wspomniane miejsca muzyka zaprowadziła oryginalna wrażliwość muzyczna, która swój wyraz znalazła na debiutanckiej płycie "Morze". Kim jest Ralph Kamiński dowiedzieć się możemy między innymi przez single "Podobno", "Zawsze" i "Meybick Song", które promują album. Niby-leniwemu wokalowi, przypominającemu głos Artura Rojka towarzyszy wysunięte na pierwszy plan brzmienie fortepianu nawiązujące do kompozycji Zbigniewa Preisnera. Utwór wyróżniać się ma głównie za sprawą refrenu - emocjonalnego i płomiennego.

Charyzmatyczny i nostalgiczny wokal jest nośnikiem emocji także w utworze "Zawsze" i "Meybick Song", którego teledysk nawiązuje bezpośrednio do utworu "Pass This On" zespołu The Knife, a próba stworzenia wrażenia bezpośredniości i szczerości wyrazu - do muzycznych propozycji Domowych Melodii.

"Bezbłędny wokal" - jak określa głos Kamińskiego wydawca jego debiutanckiego albumu, to siła napędowa płyty: warstwa instrumentalna zdaje się stanowić jedynie niezbędny, momentami nieco wymuszony dodatek. Główną postacią "Morza" jest wokalista i jego możliwości, które usłyszy publiczność środowego koncertu w Blue Note.

Aleksandra Skowrońska

  • Ralph Kaminski & My Best Band In The World
  • Blue Note
  • 6.12, g. 20
  • bilety: 40 i 50 zł