Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Utwory jak pocztówki

Ten koncert będzie miał dwie bohaterki - muzykę i poezję. Za muzykę odpowiada Silberman, za poezję - Krystyna Miłobędzka. W jedno połączy je aktor i reżyser, Jan Peszek. W najbliższy poniedziałek w klubie Blue Note.

.
fot. materiały prasowe

Silberman skupia wiele indywidualności. Znajdziemy w jego szeregach tytułowego Silbermana. Pod tym pseudonimem ukrywa się Łukasz Stworzewicz, który jak sam pisze na swojej oficjalnej stronie, jest z muzyką "współwinny", "współpłynny" i "współżywy". Wariacje na temat jazzu są domeną kontrabasisty zespołu Jakuba Mielcarka. Jego życiorys muzyczny to balansowanie na granicy muzyki tradycyjnej i nowoczesnych aranżacji. Obok nich w zespole gra obsypanym nagrodami Mateusz Gawęda - pianista i kompozytor. Wśród licznych wyróżnień może się pochwalić nominacją do nagrody Fryderyki 2017. Jest współtwórcą takich zespołów jak Mateusz Gawęda Trio, PeGaPoFo, Cracow Jazz Collective.

Zapytani o charakter płyty "Silberman and Three of a Perfect Pair"odpowiadają, że "jest ona zastrzykiem spontaniczności i splątania formy wzorem wierszy Miłobędzkiej". Krytycy rozwijają ten trop: "Kompozycje są interesującą fuzją brzmień klasycyzujących, improwizowanego drum'n'bassu i młodzieńczego groove'u. Ład, piękno, spokój, ostrość, chropowatość, brud, obsesyjność, chaos" - pisał dla Jazzarium.pl Maciej Krawiec.

Kto sięgnął chociażby do tomiku Miłobędzkiej "Po krzyku" wie, że pod urywkami słów, zniekształconą formą i licznymi niedopowiedzeniami ukrywa się skomplikowana i przepastna, a jednocześnie intymna rzeczywistość, do odkrywania której czytelnik jest zapraszany. "Utwory Miłobędzkiej można rozsyłać jak pocztówki, połączyć wersy o tych samych kolorach, nawet zagrać w karty. Z tą wszakże świadomością, że te kombinacje są pociągającą najwyższe konsekwencje ingerencją w porządek świata" - na portalu Dwutygodnik.com pisała Joanna Krenz. 

Możemy się zastanawiać na jakich zasadach zrealizuje się ten muzyczno poetycki kolaż na koncercie. Czy będzie rzeczywistym partnerstwem? Czy raczej słowa wybiją się na pierwszy plan? A może wręcz przeciwnie - to muzyka zdominuje tę relację? 

Marta Maciejewska

  • Silberman and Three of a Perfect Pair oraz gościnnie Jan Peszek
  • Blue Note
  • 24.04, g. 20
  • bilety: 45 zł
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.