Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Twórcy hardcore'u z całego świata: łączcie się!

W klubie U Bazyla szykuje się jeden z najbardziej ekscytujących koncertów tego lata dla miłośników hardcore'u. Podczas jednej czwartkowej nocy zagrają obok siebie: amerykański zespół Terror, ekscentrycy z Moskwy znani pod nazwą Siberian Meat Grinder i poznańska grupa Fight Them All.

. - grafika artykułu
Terror, fot. materiały prasowe

Wywodzący się z punka twórcy hardcore'u również stawiają na teksty zaangażowane społecznie i politycznie, lecz mają skłonność do daleko idącej kondensacji i ekspresji ocierającej się o muzyczną agresję. Nurt wyłonił się w Stanach Zjednoczonych na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku jako sztuka antyestablishmentowa, nastawiona na konfrontację i antyestetykę zwróconą przeciw komercyjnym gatunkom muzycznym. Surowe piękno muzyki hardcore wypływa z tworzenia krótkich, dynamicznych i energetycznych utworów o szybkim tempie. Długość większości współczesnych kompozycji mieści się w przedziale jednej-trzech minut.

W Los Angeles, jednym z miast o bogatej historii sceny punkowej, został założony w 2002 roku Terror. Wokalista Scott Vogel zanim połączył siły z gitarzystą Toddem Jonesem i perkusistą Nickiem Jettem, miał już za sobą spore doświadczenie z okresu mieszkania w rodzinnym Buffalo, w którym współtworzył zespoły Slugfest, Despair i Buried Alive. Dlatego wydana w 2005 roku debiutancka epka Terror "Lowest of the Low" przy całym swoim nieoszlifowaniu i do dziś zauważalnej aurze palącej potrzeby szybkiego nagrania utworów, doskonale reprezentuje ducha zespołu. - Są rzeczy z przeszłości, za którymi tęsknię, za tym, jak miały się sprawy, gdy po raz pierwszy odkryłem hardcore. Gdy coś jest nowe i ekscytujące w twoim życiu, to zajmuje wyjątkowe miejsce w sercu, ale nie zagubiłem się w przeszłości i nie zgorzkniałem - w wywiadzie dla "Impericon Magazine" wspomniał Vogel.

Kariera muzyków nabrała tempa wraz z drugim albumem "One with the Underdogs", który został sprzedany w liczbie ponad 40 tys. kopii i do dziś jest ich najbardziej popularną płytą. Przy wszystkich zmianach personalnych w zespole, czy zaangażowaniu Vogela i Jetta w inne aktywności (projekty Serpents Of Shiva i S.O.S.), Terror trwa dzięki niezmiennej postawie swego wokalisty. Scott Vogel uchodzi za charyzmatycznego artystę, który stawia na żywiołowość gry i interakcje z fanami, przejawiającą się choćby w skłonności do żartów podczas występów.

Wydany w 2015 roku ich najnowszy album "25th Hour" uzupełniał apokaliptyczny w tonie komentarz: "Przez stulecia żyliśmy nie bojąc się konsekwencji, a nasza zachłanność i deprawacja przywiodły nas do upadku. Straciliśmy współczucie dla drugiego człowieka i znęcamy się nad wszystkim w zasięgu wzroku. 25 godzina wisi nad nami".

Na tle Amerykanów i korzeni hardcore, działający od 2010 roku rosyjski zespół Siberian Meat Grinder reprezentuje skrajnie inne podejście. Artyści sięgając do różnych gatunków - takich, jak hip hop czy metal - stworzyli swój własny, unikalny styl. Pochodzą z różnych zakątków kraju (w tym Syberii i Uralu) i poznali się dzięki swojemu zaangażowaniu w sztukę street artu i tworzenie graffiti, więc jest ona nadal jedną z części ich scenicznego wizerunku, a także oryginalnych wizualnie teledysków.

Siberian Meat Grinder kreuje podczas koncertów szalony pejzaż muzyczny, odwołując się do Syberii i znaków ikonograficznych, jednoznacznie kojarzących się z Rosją. Podczas występów zespołu niepoślednią rolę odgrywa jego "maskotka" - dostojnie, a zarazem demonicznie łypiący na nas z okładek Niedźwiedź Car, obleczony w "królewski" płaszcz i z koroną na łbie, a na scenie dopełniający energię muzyków. Równie charakterystyczną cechą zespołu jest pewna anonimowość zespołu, co przejawia się w nie podawaniu nazwisk artystów i tym, że wokalista nosi charakterystyczną maskę podczas występów. Jak jednak przewrotnie przekonuje Siberian Meat Grinder: "W erze totalnego samoobnażenia i potęgi mediów społecznościowych, noszenie maski jest być może najbardziej oryginalnym pomysłem, aby zamanifestować siebie".

Czwartkowy koncert dopełni występ poznańskiego zespołu Fight Them All, aktywnego od 2012 roku. Jest styl jest bardzo bliski muzyce punkowej lat 80., co przejawia się w charakterystycznym, agresywnym i brudnym graniu, które można potraktować jak kapsułę czasu, cofającą nas do czasów, gdy reprezentanci gatunku reprezentowali antyestetykę i anarchistyczną wizję świata. Te odwołania do historii gatunku są równie czytelne w charakterystycznym wokalu, co i grafikach towarzyszących wspaniałym albumom Fight Them All. W 2014 wyszła płyta "No More Orders", a w 2015 "s/t". Z kolei w ubiegłym roku trzeci studyjny album "Down The Drain" został wypuszczony na winylu i kasecie magnetofonowej. Wydawnictwo dopełniają też pierwsze kompozycje Fight Them All z "Demo" z 2012 roku, na nowo zmiksowane i zremasterowane.

Marek S. Bochniarz

  • Terror + Siberian Meat Grinder + Fight Them All
  • klub U Bazyla
  • 9.08, g. 19
  • bilety: 75, 80 i 90 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018