Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Tradycja pokoleń

Kapela Maliszów na polskiej scenie folkowej pojawiła się ładnych parę lat temu, a w najbliższy piątek zagrają w Poznaniu już po raz kolejny od pamiętnej edycji Ethno Portu w 2015 roku. Rodzinną tradycję wiejskiego muzykowania rozwinął wśród swoich dzieci - Kacpra i Zuzanny, ich ojciec Jan Malisz. Pełna transowości muzyka Kapeli Maliszów może połączyć nie tylko entuzjastów muzyki tradycyjnej czy folkowej, ale także jazzowej.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Malisze w swoim repertuarze sięgają do korzeni nie tylko przez samą muzykę, lecz także poprzez instrumentarium. I tak Zuzanna oprócz przenikniętego białym głosem śpiewu, gra na barabanie czy bębnie obręczowym, Kacper zapędza się w najdalsze zakątki improwizacji za pomocą skrzypiec, a Jan dopełnia cały ten witalizm grając na basach, harmonii, a także śpiewając. Co interesujące, Kapela Maliszów w swej muzyce wykorzystuje skrzypce dziadka Kacpra oraz basy i bębny wykonane przez Jana w jego pracowni. Rodzinna kapela z Męciny Małej w Beskidzie Niskim gra nie tylko muzykę inspirowaną głównie tradycją własnego regionu, czyli powiatu gorlickiego, lecz sięga też dalej, inspirując się tańcami i przyśpiewkami z innych regionów Polski.

Na swoim koncie mają już dwie świetne płyty - Mazurki niepojęte z 2015 roku oraz wydany rok temu krążek Wiejski dżez, a także główne nagrody najważniejszych festiwali folkowych (m.in. I miejsce oraz Nagroda publiczności konkursu Stara Tradycja przy festiwalu Wszystkie Mazurki Świata (2013), I miejsce podczas Festiwalu Śpiewaków i Kapel Ludowych w Kazimierzu Dolnym (2013), I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej Mikołajki Folkowe (2014), a także II miejsce na Festiwalu Nowa Tradycja (2014). I choć pierwszy album zespołu zachwycał swoją surowością i bliską reinterpretacją muzyki tradycyjnej, to warto zwrócić uwagę na pomost pomiędzy muzyką wsi i miasta drugiego albumu. To właśnie Wiejski dżez ewoluuje w stronę improwizacji, tak by dać upust jazzowej wolności i transowemu brzmieniu tradycyjnych melodii. To tam możemy usłyszeć zniewalające improwizacje wielokrotnie nagradzanego skrzypka młodego pokolenia muzyków tradycyjnych - Kacpra Malisza (m.in. Złote Gęśle podczas Festiwalu Nowa Tradycja, czy nagroda specjalna za interpretację melodii własnego regionu oraz technikę gry na Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej).

Koncerty Kapeli Maliszów to potężna dawka reinterpretacji muzycznej przeszłości i tego, co kiedyś na wsi było codziennością. W ich muzyce słychać i czuć pasję trójki profesjonalnych muzyków, którzy tworzą muzyczną historię jednocześnie silnie związaną z regionem i tradycją, jak i odważnie przekraczającą granice muzycznej swobody interpretacyjnej.

Katarzyna Nowicka

  • Kapela Maliszów
  • 31.08, g. 17, Mały Koncert na zakończenie PPZ
  • 31.08, g. 20, klub Dragon
  • na oba koncerty wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018