Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Spider-man rocka

Mocne gitarowe riffy, melancholijny i drapieżny wokal oraz mroczna, tajemnicza energia. Skunk Anansie to zespół niespodzianka, od dwudziestu trzech lat pozostający ikoną niezależnej muzyki rockowej. Grupa przypomni się polskiej publiczności, pojawiając się w Poznaniu 24 lutego.

.
fot. materiały organizatorów

Historia zespołu rozpoczyna się dwadzieścia trzy lata temu, w 1994 roku w Londynie, kiedy wokalistka Skin (Deborah Ann Dyer) i basista Cass (Richard Keith Lewis) spotykają gitarzystę Ace'a (Martin Ivor Kent). Tworzą zespół o enigmatycznej nazwie Skunk Anansie (Skunk to po angielsku skunks, a Anansi to legendarne bóstwo Afryki Zachodniej - postać z baśni ludowych będąca "spider-manem" wierzeń ludowych Ghany). Wkrótce dołącza do nich Robbie France - perkusista, zastąpiony niebawem przez Marka Richardsona.

Wolność, równość i antykapitalizm

Zespół zostaje zauważony krótko po powstaniu - już po drugim koncercie Rick Lennox proponuje im współpracę z brytyjską, niezależną wytwórnią płytową One Little Indian Records. Charyzmatyczni muzycy debiutują singlem Little Baby Swastikkka - naznaczonym punkową energią i jazzową dezynwolturą utworem o wyraźnym antyrasistowskim przesłaniu. Wątki polityczne, antykapitalistyczne i antyrasistowskie przewijały się także w późniejszej twórczości stanowiącej gorzki artystyczny komentarz aktualnych wydarzeń i polityki. W drugim singlu zespołu Selling Jesus Skin śpiewa: "Oni chcą twojej duszy, pieniędzy, krwi i głosów / Oni ponownie sprzedają Jezusa / Sprzedając tobie miłość", wpisując tym samym Skunk Anansie w nurt zespołów zaangażowanych politycznie, krytycznie odnoszących się wobec wszelkich układów politycznych i systemowych.

Eklektycznie i swobodnie

Przed przerwą w działalności, czyli przed 2001 rokiem, zespół wydał trzy albumy: debiutancki Paranoid And Sunburnt, Stoosh oraz Post Orgasmic Chill z jednym z największych hitów zespołu Charlie Big Potato. Albumy stanowiły dowód na otwartość i wyobraźnię muzyczną członków zespołu poruszającego się swobodnie zarówno w muzyce rockowej, trashmetalowej, jak i w melancholijnym, balladowym popie, dubie czy hip-hopie.

Zespół powrócił na scenę w 2009 roku po niemal ośmioletniej przerwie, by już rok później, w 2010 roku, w pełnym składzie nagrać świeży materiał. Wonderlustre został ciepło przyjęty zarówno przez utęsknionych fanów, jak i krytyków. Konsekwentna praca muzyków zaowocowała także wydaniem w 2012 roku albumu Black Traffic oraz najnowszym wydawnictwem z 2016 roku - płytą Anarchytecture. Album promuje singiel Love Somebody Else - melodyjny, nawiązujący do estetyki lat 90. i balansujący na granicy radiowej muzyki pop utwór opowiadający o skomplikowanych relacjach uczuciowych.

Materiał z najnowszego wydawnictwa, jak i legendarnego już dorobku zespołu z takimi hitami jak Charlie Big Potato, Weak czy Hedonism (Just Because You Feel Good) będzie można usłyszeć w Poznaniu już 24 lutego w CK Zamek. Wcześniej Skunk Anansie odwiedzi Kraków, Warszawę oraz Gdańsk.

Aleksandra Skowrońska 

  • Skunk Anansie
  • CK Zamek, Sala Wielka
  • 24.02, g. 20
  • bilety wyprzedane
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.