Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Spadkobiercy szkoły rosyjskiej

Kiedy na scenie spotka się laureatka II nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina oraz laureat II nagrody VII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego doznania muzyczne mogą być tylko pierwszorzędne.

. - grafika artykułu
Dina Yoffe i Michael Vaiman, fot. materiały organizatorów

Dinę Yoffę wyprzedził Krystian Zimerman, a Michaela Vaimana Ida Haendel (przypomnijmy, że ta skrzypaczka brała udział także w I edycji tego konkursu mając wówczas... siedem lat!). Pianistka i skrzypek nie wpadli jednak w kompleks "wielkich przegranych" i z sukcesem przez lata budowali swoją karierę artystyczną. Dziś niczego budować już nie muszą. Dina Yoffe jako obywatelka ZSRR wielokrotnie reprezentowała kraj na prestiżowych konkursach muzycznych (w największych zdobywając zawsze II miejsce). Z Polską połączył ją nie tylko Konkurs Chopinowski, ale także funkcja profesora wizytującego, którą pełniła m.in. w Akademii Muzycznej w Krakowie czy Forum Pianistycznym w Sanoku. W 2020 roku pianistka po raz kolejny zasiądzie w jury Konkursu Chopinowskiego.

Michael Vaiman określany jest niekiedy jako "poeta skrzypiec". Zachwyt wzbudza nie tylko jego muzykalność i błyskotliwa technika, ale też obszerny repertuar, zarówno jeśli chodzi o liczbę utworów, co ich rozpiętość stylistyczną. Jego działalność pedagogiczna i koncertowa znana jest na całym świecie. W tym miesiącu zagości w Poznaniu nie tylko podczas wspólnego koncertu z Diną Yoffe, ale także podczas mistrzowskiego kursu skrzypcowego w Zespole Szkół Muzycznych przy ul. Głogowskiej w Poznaniu.

Oboje ukończyli Konserwatorium im. P. Czajkowskiego i są wychowankami tej szkoły w pełnym znaczeniu tego słowa. Spadkobiercy najpiękniejszych tradycji szkoły rosyjskiej, do której zaliczali się artyści tej klasy co skrzypek Dawid Ojstrach (u którego uczył się zresztą Michael Vaiman) czy pianistka Bella Dawidowicz, od lat występują jako soliści i kameraliści, razem i osobno, w salach koncertowych i na festiwalach w Europie, Azji i w Ameryce.

Organizatorem czwartkowego koncertu jest Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego. Tytuł Od Schuberta do Wajnbegra naprowadza na charakter programu wydarzenia - tego dnia usłyszymy klasykę w najpiękniejszym wydaniu. Dina Yoffe i Michael Vaiman wykonają Sonatę f-moll op. 120 nr 1 J. Brahmsa, Sonatę nr 2 M. Ravela, Rondo Brillant h-moll F. Schuberta. Nie zabraknie także wątków polskich. Legenda op. 17 Henryka Wieniawskiego może być interesującym preludium do kolejnej edycji Konkursu Skrzypcowego, podczas której z pewnością wielokrotnie usłyszymy ten słynny utwór. Na koniec wieczoru zabrzmi Rapsodia na tematy mołdawskie op. 47 nr 3 Mieczysława Wajnberga - kompozytora, którego twórczość być może wciąż nie jest w pełni odkryta, a która z pewnością, ze względu na jakość artystyczną, ale też autobiograficzne odwołania, warta jest bliższego poznania. Koncert poprowadzi Jakub Dera - pianista, absolwent klasy Diny Yoffe.

Aleksandra Kujawiak

  • koncert Od Schuberta do Wajnberga
  • 14.11, g. 19
  • Bazar Poznański
  • bilety: 30-50 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019