Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Słońce i księżyc Kapeli ze Wsi Warszawa

Kilkanaście dni temu ukazał się nowy, znakomity album Kapeli Ze Wsi Warszawa "Święto Słońca". Już w czwartkowy wieczór zespół da koncert w poznańskim klubie 9 Stóp. 

. - grafika artykułu
Fot. materiały prasowe

Słońce i księżyc można traktować jako elementy wzajemnie sprzeczne, jako skrajne przeciwieństwa. Można je jednak rozumieć również jako zjawiska komplementarne, wzajemnie się uzupełniające, symbolizujące pełnię, domykające całość ludzkiej perspektywy. "Słońce" i "Księżyc" - tak zatytułowane zostały dwie płyty, składające się na najnowszy (pierwszy w dyskografii dwupłytowy) album Kapeli Ze Wsi Warszawa.

Dialog

Duch łączenia przeciwieństw towarzyszy temu niezwykłemu wydawnictwu. Tak jak dopełnianie się wątków ludowych i współczesnego, nowoczesnego myślenia w muzyce Kapeli. Jak budująca prawdziwą jakość i siłę tego przekazu obecność na tych krążkach przez nadzwyczaj licznych - i zacnych - gości.

W ten dualizm wpisują się też owi wspomniani goście, zaproszeni do nagrania najnowszej płyty. Pochodzą z różnych stron świata: od hiszpańskiej Galicji po Indie i Persję. Reprezentują też odmienne koncepcje, odmienne temperamenty: od rewolucyjnego, awangardowego myślenia po kontemplacyjną, natchnioną, uduchowioną muzykę. Wszystkie te opozycje splatają się na "Święcie Słońca" w porywający, piękny przekaz, wielobarwny, niebanalny - właśnie dzięki obecności muzyków z innych krajów. Muzyków, którzy prosili polskich "gospodarzy", pomysłodawców  przedsięwzięcia, aby przedstawili swoje, polskie kompozycje, tematy wyjściowe, jako swego rodzaju pretekst do artystycznego dialogu. Tak oto na "naszym gruncie" zakwitła muzyka szczególna.

Goście

Największy wpływ, spośród owych gości, na kształt "Święta Słońca" miała hiszpańska wokalistka i instrumentalistka Mercedes Peon - pojawia się w ponad połowie utworów na tym wydawnictwie. Nie dziwi to o tyle, że artystka od kilku lat koncertuje z Kapelą (byli wspólnie także w Poznaniu) i od pewnego czasu zapowiadane były ich wspólne studyjne dokonania.

Wydarzeniem jest pojawienie się na płycie Kayhana Kalhora (grał na Ethno Porcie). Ten wirtuoz kemencze (tradycyjny instrument smyczkowy) wprowadza tu element prawdziwej muzycznej magii. Pojawiają się wreszcie hinduscy artyści: Ustad Liaquat Ali Khan i członkowie zespołu Dhoad Gypsies from Rajastan.

Co ich łączy? Jak sugeruje już sam tytuł wydawnictwa, a także jego zawartość, odwołania do kultów solarnych. W praktyce oznacza to, że na albumie dominują pieśni obrzędowe, związane z przesileniem. Trochę tu własnych, autorskich kompozycji, mnóstwo odwołań do tradycji - i jej swobodnego, pełnego pasji interpretowania. Kapela nagrała oto nie tylko najbardziej spektakularną, ale i jedną z najlepszych płyt w swojej dyskografii. 

Wiosna...

Przypomnijmy, że Kapela Ze Wsi Warszawa powstała w 1997 roku. Od samego początku do dziś ton jej poczynaniom nadaje Maciej Szajkowski, grający na bębnie. Grupa zadebiutowała fonograficznie już rok później płytą "Hopsasa", ale to dopiero wydana w 2002 roku "Wiosna Ludu" odbiła się wielkim echem. Nie bez znaczenia był tu fakt, że krążek najpierw zyskał rewelacyjne oceny w zagranicznych mediach, zajmujących się muzyką świata.

Osadzenie swej twórczości w muzyce ludowej, czerpanie wzorców i repertuaru od wiejskich mistrzów, a zarazem pełne pasji, energii, zgoła punkowego dynamizmu granie, przyniosły Kapeli tłumy wielbicieli w wielu zakątkach świata - również w Polsce. Grupa stała się jednym z symboli kreatywności i oryginalności tutejszej sceny folkowej.

Ostatnim jak dotąd wydawnictwem grupy było ubiegłoroczne, znacząco wzbogacone, wznowienie debiutanckiego krążka. W najbliższych dniach  powinna się pojawić (również dwupłytowa) ponowna edycja płyty "Wiosna Ludu".

Aktualny skład Kapeli tworzą: Magdalena Sobczak - Kotnarowska - głos, cymbały, Sylwia Świątkowska - głos, skrzypce, fidel płocka, suka biłgorajska, Ewa Wałecka - głos, skrzypce, lira korbowa, Piotr Gliński - baraban, perkusjonalia, Paweł Mazurczak - kontrabas, Maciej Szajkowski - bęben obręczowy, perkusjonalia, Miłosz Gawryłkiewicz - trąbka, skrzydłówka.

Tomasz Janas

  • Koncert Kapeli Ze Wsi Warszawa - promocja płyty "Święto Słońca", wyd. Karrot Komando
  • klub 9 Stóp (ul. Piątkowska 92)
  • 15.10, g. 21
  • bilety 35/45 zł