Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Siedem historii

Przed nami najlepszy prezent na Dzień Dziecka, jaki mogliby sobie wymarzyć miłośnicy rocka progresywnego - w Poznaniu wystąpi grupa Believe. Polski zespół odwiedzi stolicę Wielkopolski w ramach trasy koncertowej z najnowszym albumem Seven Widows.

. - grafika artykułu
fot. materiały organizatorów

Zespół Believe został założony w 2004 roku z inicjatywy gitarzysty Mirka Gila. Pierwszym wokalistą zespołu został wówczas Tomek Różycki i - co wówczas wydawało się oczywiste - śpiewał w języku angielskim. Kapelę spośród wielu zespołów rocka progresywnego wyróżniało ciekawe, nietypowe instrumentarium. Poza gitarą Gila, basem Przemka Zawadzkiego, perkusją Vlodiego Tafla i klawiszami Adama Miłosza, w zespole od początku jego istnienia do chwili obecnej występuje również japońska skrzypaczka Satomi.

Gdy dwa lata po założeniu kapela wypuściła debiutancką płytę Hope to See Another Day w zagranicznej wytwórni Galileo Records, jej członkowie mieli duże ambicje. "Nasza koncepcja wydania tego w Szwajcarii nie była najlepsza, gdyż okazało się, że siła przebicia, praca nad tym, marketing i tak dalej, i tak dalej..., nie są absolutnie tym, o czym rozmawialiśmy, tym, w jaki sposób miało to wyglądać" - przyznał z perspektywy czasu Różycki w wywiadzie dla ArtRock.pl. Zarówno te teksty, jak i słowa do późniejszych utworów pisał dla Believe przyjaciel, Robert Sieradzki. W 2006 roku zespół rozpoczął też tradycję nagrywania i "darowania" swoim fanom świątecznych piosenek, którą wymyślił Mirek Gil.

Po debiucie muzycy otrzymali w 2007 roku propozycję nagrania utworu do gry komputerowej Wiedźmin, co przełożyło się też na ich większą rozpoznawalność. Believe grał koncerty w Polsce i Europie, występując również jako support dla takich artystów, jak Fish, Pendragon, SBB, Ray Wilson, czy Daniel Cavanagh. "Okazało się, że można zrobić wiele takich rzeczy, o których na polskim rynku mówi się, że nie można. Takim prostym przykładem jest sprawa naszego nagłośnienia. Muszę o tym powiedzieć, bo gdy za każdym razem o tym myślę, ręce mi opadają. Zawsze było tak: mamy skrzypce, kilka instrumentów i... problem, że to się nie da, to nie zagra, to nie zabrzmi" - wspominał Różycki.

Po nagraniu drugiej płyty, Yesterday is a Friend, Believe opuścił niestety Tomek Różycki, co rozpoczęło w zespole "tradycję" regularnych zmian wokalisty. Na kolejnych albumach: This Bread is Mine i World Is Round, można było usłyszeć głos Karola Wróblewskiego (do tej drugiej płyty napisał zresztą większość utworów). Co ciekawe, w 2013 roku premiera albumu Warmest Sun In Winter odbyła się w formie wykonania go na żywo podczas festiwalu rocka progresywnego RoSfest w Gettysburgu, i już z nowym wokalistą Maciejem Kosińskim. W 2016 roku zespół nadal był wierny tradycji utworów świątecznych - tyle, że tę piosenkę wykonała wówczas Julia Chmielnik.

Choć albumy konceptualne trudno byłoby przypisywać Believe, trochę tak można potraktować ich najnowszy krążek Seven Widows, złożony - jak sama nazwa wskazuje - z siedmiu utworów-historii, opowiadających losy tytułowych siedmiu wdów. Płyta zastała zespół po kolejnych zmianach, w tym i wokalisty, którym tym razem został Łukasz Ociepa.

Marek S. Bochniarz

  • Believe
  • Blue Note
  • 1.06, g. 20
  • bilety: 35 i 45 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018