Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Requiem Kwadrofonika i Struga

Już w najbliższy poniedziałek, 30 marca, czeka nas spore artystyczne wydarzenie. W kościele ojców Jezuitów odbędzie się koncert "Requiem Ludowe" zespołu Kwadrofonik i Adama Struga, promujący ich wspólną płytę. Wstęp jest wolny!

. - grafika artykułu
fot. zespołu Kwadrofonik Leszek Zych

Koncert jest wydarzeniem szczególnym. Również dlatego, że jak informują organizatorzy, jest to jedyny, póki co, zaplanowany wspólny występ artystów. Tym bardziej znaczący, że odbędzie się u progu Wielkiego Tygodnia - i na kilka dni przed oficjalną premierą wspólnego wydawnictwa tych wykonawców.

Requiem

Czym jest "Requiem Ludowe"? To tradycyjne polskie pieśni żałobne, w poruszających interpretacjach Struga, które zostają wprowadzone w kontekst kameralnej muzyki współczesnej. Mamy zatem tu: ludzki głos, szeroką paletę brzmień perkusyjnych i fortepianowych, okazjonalnie wspieranych elektroniką. Teksty zostały opracowane na podstawie tzw. Śpiewnika Pelplińskiego, wydanego po raz pierwszy w 1871 roku "Zbioru pieśni nabożnych katolickich".

Program koncertu zbudowany został wokół tematu odchodzenia i wędrówki duszy. Lider Kwadrofonika Bartłomiej Wąsik mówił w rozmowie dla warszawskiej Gazety Wyborczej: "skonstruowaliśmy cały utwór, odchodząc od formy mszy żałobnej ze stałymi częściami". Pierwsza część koncertu zatytułowana jest "Śmierć", druga: "Wędrówka", trzecia: "Wieczność". Bartłomiej Wąsik dodaje: "Pierwsza część obrazuje moment odejścia z tego świata - Strug wchodzi w rolę umierającego, a my różnymi sposobami dźwiękowymi staramy się stworzyć wyobrażenie izby, w której ktoś żegna się z życiem. Druga część przedstawia wędrówkę duszy - inspirowaliśmy się tradycją chrześcijańską o piekle, niebie i czyśćcu. W trzeciej - odwołujemy się do wieczności". To właśnie członkowie Kwadrofonika skomponowali całość muzyki, wypełniającej ten wielki utwór, i zaprosili do jego wykonania Struga.

Miałem niekłamaną przyjemność uczestniczyć w prapremierowym (i jedynym jak dotąd) wykonaniu tego utworu, które odbyło się w listopadzie ubiegłego roku w warszawskim Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Lutosławskiego. Mogę więc stwierdzić, że "Requiem Ludowe" jest dziełem wybitnym, które wywołuje u słuchaczy wielkie, niezapomniane emocje.

Adam Strug

Rzecz interesująca jest tym bardziej, że jej współtwórcami są dwa "podmioty artystyczne" należące do najoryginalniejszych zjawisk na polskiej scenie muzycznej: charyzmatyczny wokalista, którego głosu nie da się pomylić z nikim innym oraz błyskotliwy kwartet, którego kompetencje, wyobraźnia i artystyczna odwaga każą z najwyższą uwagą śledzić jego wszelkie poczynania.

Adam Strug to jeden z najoryginalniejszych polskich wokalistów. Pierwsze sukcesy odnosił ponad dwie dekady temu na festiwalu piosenki studenckiej. Od wielu lat jest jednym z największych admiratorów polskiej muzyki ludowej. Szczególnie bliska jest mu tradycja kurpiowska. Jest śpiewakiem pogrzebowym. Żałobny repertuar wykonywał solo jak i z własną wokalną grupą Monodia, która wydała przed czterema już laty piękną, poruszającą płytę "Requiem Polskie".

Strug realizował jednak również inne projekty. Przed siedmioma laty zdobył jedną z nagród na festiwalu Nowa Tradycja, proponując autorskie utwory, w których dopatrzyć się można było m.in. inspiracji folklorem miejskim, muzyką bałkańską i romską, ale też ech greckiej tradycji rebetiko. Podobny repertuar pojawił się na opublikowanym przed trzema laty wybitnym albumie "Adieu!", jednej z najświetniejszych "piosenkowych" płyt ostatnich lat wydanych w naszym kraju.

W ubiegłym roku Strug wydał, wspólny ze Stanisławem Soyką, krążek z wierszami Leśmiana. A w niedługim czasie, poza "Requiem Ludowym", ma się ukazać jeszcze jedna płyta, którą wspólnie z pieśniarzem nagrał Wojciech Waglewski.

Kwadrofonik

Kwadrofonik na muzycznych scenach pojawił się w 2006 roku. To wówczas zadebiutował na festiwalu muzyki folkowej Nowa Tradycja, zdobywając nagrodę Grand Prix. Szalenie oryginalny pomysł zespołu polegał na wprzęgnięciu odwołań do polskiej muzyki wiejskiej (od samplowanych nagrań ludowych śpiewaków po eksponowanie charakterystycznych elementów melodycznych) w brzmienie zespołu nawiązujące do współczesnej muzyki kameralnej. Kwadrofonik powstał bowiem z połączenia dwóch duetów, grających współczesną muzyką klasyczną: Hob-beats, który tworzy  dwoje perkusjonistów Miłosz Pękala i Magdalena Kordylasińska oraz Lutosławski Piano Duo, w którym gra dwoje pianistów Bartłomiej Wąsik i Emilia Sitarz. Potwierdzeniem oryginalności muzycznej koncepcji kwartetu była wydana w 2008 roku fantastyczna płyta "Folklove".

W następnych latach artyści przedstawiali, m.in. w Poznaniu, własne odczytania "Święta wiosny" Strawińskiego, kompozycji Karola Szymanowskiego oraz - przy wsparciu licznych przyjaciół - "Music For 18 Musicians" Steve'a Reicha.

Przed dwoma laty ukazała się płyta "Lutosławski. Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci", na której utwory napisane przez  dwóch tytułowych mistrzów wspólnie z Kwadrofonikiem wykonywała Dorota Miśkiewicz. Lider zespołu, Bartłomiej Wąsik był też autorem opracowania muzycznego głośnej, wydanej także przed dwoma laty, płyty Stanisławy Celińskiej "Nowa Warszawa". W tym roku Kwadrofonik otrzymał Paszport Polityki w dziedzinie muzyki poważnej.

Płyta

Płyta "Requiem Ludowe" ukazuje się dopiero 7 kwietnia, ale przedpremierowo będzie można ją już kupić podczas poniedziałkowego koncertu w Kościele oo. Jezuitów. Jego współorganizatorami są Narodowy Instytut Audiowizualny,  Estrada Poznańska oraz Program 2 Polskiego Radia.

Tomasz Janas

  • Adam Strug i Kwadrofonik: Requiem Ludowe
  • Kościół oo. Jezuitów, ul. Szewska
  • 30.03, g. 20
  • wstęp wolny
  • spotkanie z artystami: 30.03, g. 12, Scena na Piętrze, wstęp wolny