Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Przemilczane piosenki

Oly. jest młodą wokalistką, która zdążyła już zaistnieć w świecie muzycznym. Właśnie świętuje wydanie swojej drugiej płyty, która ukazała się kilka miesięcy temu. Najnowszy krążek nosi tytuł  "Rzeczy których nie mówię kiedy jestem dorosła" i został uświetniony promocyjną trasą koncertową po największych miastach Polski. W Poznaniu gościć będzie w klubokawiarni Meskalina, która często udostępnia swoją scenę muzyczną młodym twórcom.

.
fot. materiały prasowe

W 2015 roku Oly. wydała swoją debiutancką płytę "Home", która została dobrze przyjęta. 21-letnia wówczas piosenkarka szukała swojego autorskiego stylu muzycznego w lekkich, wesołych brzmieniach ukulele, na którym potrafi grać, połączonych z nostalgicznymi historiami opowiadanymi przez teksty piosenek. Tworzy muzykę, którą można najprościej opisać jako alternatywny pop. Wokalistka interesuje się twórczością skandynawskich zespołów, co da się wyczuć w jej własnych utworach. Do współpracy przy swoim pierwszym albumie zaangażowała wokalistę popularnego amerykańsko-islandzkiego zespołu Low Roar, z którym nagrała piosenkę "The Lonliest Whale on Earth". Utwór ten promował i zapowiadał "Home". Powolna, delikatna piosenka idealnie oddaje ciepły nastrój całego albumu.

"Home" zawiera kompozycje opatrzone anglojęzycznym tekstem, a nowa płyta wzbogacona została o treść w języku polskim. Można domniemywać, że do tego kroku artystka przygotowywała się już od jakiegoś czasu, bowiem jej twórczość w polskojęzycznej odsłonie pojawiła się w przerwie pomiędzy wydaniem albumów. Mowa o utworach "Nie ma cię tu" oraz "Biegnij", skomponowanych specjalnie do filmu "Tarapaty", którego premiera miała miejsce w 2017 roku. Piosenki te dowodzą, że artystka czuje się w rodzimym języku równie swobodnie co w międzynarodowej formule. Piosenki artystki są chwytliwe i łatwo wpadają w ucho, nie oznacza to jednak, że ich przystępność urąga artystycznej formie. Śpiew Oly. z powodzeniem uwodzi słuchaczy, a muzyka wydobywa z niego dodatkowe walory. Brzmienie instrumentów jest zazwyczaj pogodne, jednak nieco nostalgiczna barwa jej głosu wprowadza element melancholii i spokoju. Pięknie słychać tę interesującą zależność odmiennych nastrojów chociażby w piosence "Land, Cities and Golden Days", która zawiera lekkie dźwięki ukulele.

Podobnie jak na poprzedniej płycie, na najnowszej Oly. zamieściła piosenki, które skomponowała w towarzystwie zaproszonych do współpracy artystów. Jednym z nich jest Smolik, mający swój udział w powstawaniu utworu "Zanim zniknę". Piosenka ta funkcjonuje w świadomości wielbicieli twórczości Oly. już od dawna, bowiem pojawiła się jako singiel promujący nowy krążek artystki. Z kolei utwór "There Is No One" powstał w toku wspólnych działań artystycznych z Baashem. Warto przyjrzeć się także jej teledyskom, które dobrze oddają klimat piosenek. Przykładowo "Mapa naszych miejsc" oddaje swobodny, wakacyjny klimat, jaki nasuwa się artystce podczas przywoływania obrazów ze swoich wspomnień. Jej klipy są oszczędne w środkach, lecz treściwe, a więc dokładnie takie jak muzyka, którą śpiewa i komponuje. Występowała z nią na licznych festiwalach muzycznych - można było posłuchać jej między innymi na Open'er Festivalu, Spring Breaku, Liveurope Showcase oraz Europejskich Targach Muzycznych. Koncert w Poznaniu będzie zatem nie lada wydarzeniem zarówno dla wielbicieli wokalistki, jak i tych słuchaczy, którzy lubią być oczarowywani przez ładne, ciepłe brzmienie kobiecego śpiewu.

Julia Niedziejko

  • Oly.
  • Klubokawiarnia Meskalina
  • 14.03, g. 19
  • bilety: 20 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019