Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Prezenty dla Chopina

Poznańska Filharmonia ma pomysł na uczczenie 205. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Warto jak najszybciej zarezerwować bilety na poświęcony wielkiemu wirtuozowi Koncert Nadzwyczajny. Nie przesadzam! O miejsca na widowni będą też walczyć miłośnicy muzyki chóralnej. Co zaplanowali filharmonicy?

. - grafika artykułu
Jérémie Rhorer, fot. A. Hoffmann

Wybór repertuaru jest bardzo interesujący, choć nieoczywisty - to Raj i Peri Roberta Schumanna. A na scenie pojawią się znakomici artyści - m.in. Marita Solberg, Marta Boberska, Ingeborg Danz, Czeski Chór Filharmoniczny Brno i oczywiście Orkiestra Poznańskiej Filharmonii, tym razem pod batutą Jérémiego Rhorera. Wszystko wskazuje na to, że Chopin byłby zadowolony - z zaproszonych gości na pewno, a i z Schumanna w repertuarze może też, bo umieszczenie Raju i Periego w programie to więcej niż kurtuazyjna laurka na cześć natchnionego wirtuoza. Relacje Chopina z autorem Karnawału, podobno oparte na niesprawiedliwej, bo jednostronnej fascynacji, na wieki utrwaliło słynne "Panowie, czapki z głów, oto geniusz". Schumann, nie tylko wybitny kompozytor, ale i bystry krytyk, jako jeden z pierwszych publicystów zauważył talent Polaka, przepowiadając mu wielką przyszłość. Chopin natomiast jakby nie dostrzegał rówieśnika - nie poświęcał mu uwagi w listach i we wspomnieniach, a nazwisko Niemca pisał z błędem ortograficznym.

Raj i Peri to jedno z najważniejszych dzieł Schumanna, oratorium skomponowane z imponującym rozmachem, i jako takie z pewnością zasługuje na upamiętnienie ważnej rocznicy. Z drugiej strony dostępne źródła wskazują, że raczej nie spodobałoby się Chopinowi. Jako urodzinowy prezent jest więc dość prowokacyjnym żartem organizatorów koncertu. W oratorium, w którym prawdopodobnie nie gustował genialny wirtuoz, walory artystyczne odnajdą znakomici muzycy. Szczególnie oczekiwanym gościem jest Czeski Chór Filharmoniczny Brno, założony i do dziś prowadzony przez Petra Fiala. W swojej niedługiej, bo liczącej zaledwie 25 lat historii zdobył już prestiżowe nagrody - Echo Klassik w 2007 roku i Preis der Deutschen Schallplattenkritik w 2009 roku - i współpracował z dyrygentami takimi, jak Leoš Svárovský i Charles Dutoit. Występuje w najważniejszych salach koncertowych w Europie, odnajdując się w bardzo zróżnicowanym repertuarze - od kantat Bacha, przez dzieła klasyków, po Messiaena. W recenzjach dostrzega się jego kompletność w ukazywaniu sztuki śpiewu, świadome operowanie całą gamą jakościowej dynamiki - wyjątkowe, czyste piana, heroiczne forta.

Chór wspomogą utytułowani soliści, a nad całością będzie czuwał Rhorer - nazwany przez Le Figaro "urodzonym człowiekiem teatru". Oby rzeczywiście tak było, bo przed młodym dyrygentem stoi trudne wyzwanie - zadedykować Chopinowi dzieło Schumanna i wystarać się o wzajemność dla niemieckiego kompozytora... Że przecież już za późno? Do diabła ze szkiełkiem i okiem! Kto wie, co może się zdarzyć w tak magiczny wieczór.

Agata Szulc-Woźniak

  • Koncert Nadzwyczajny w 205. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina
  • 27.02, g. 19
  • Aula UAM