Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Powrót do życia

Najbardziej rozpoznawalny polski zespół prog-rockowy w najbliższą sobotę pojawi się w Poznaniu. W klubie B17 Riverside zagra w ramach trasy "Towards The Blue Horizon Tour".

.
fot. materiały prasowe

Wszystko zaczęło się szesnaście lat temu w Warszawie, kiedy Piotr Grudziński, Piotr Kozieradzki, Mariusz Duda oraz Jacek Mielnicki stworzyli zespół grający muzykę z pogranicza rocka i metalu progresywnego. Choć nie tylko: muzycy odwoływali się także do stylów takich jak rock eksperymentalny, post-rock, heavy metal. Zespół, grający pod niezmienioną od początku nazwą Riverside, wydał sześć albumów studyjnych zdobywając popularność pośród polskich i zagranicznych fanów muzyki prog-rockowej.

Nieatrakcyjni medialnie?

Grupa w swojej twórczości porusza zagadnienia dotyczące nie tylko popularnego tematu miłości (zarówno tej spełnionej, jak i nieszczęśliwej), ale i zaburzeń psychicznych oraz konfliktów wewnętrznych trawiących bohaterów. Być może to właśnie poruszanie trudnych, nieatrakcyjnych medialnie tematów oraz wybór stylu prog-rockowego były powodami, dla których grupa, mimo dużej popularności na polskiej oraz międzynarodowej scenie muzycznej, nie zyskała uznania mediów głównego nurtu w Polsce.

Twórczość Riverside została doceniona jednak przez media branżowe. W 2015 roku magazyn "Teraz Rock" uznał szósty album grupy "Love, Fear and the Time Machine" albumem roku - jednocześnie komentującym współczesną rzeczywistość (jak w utworze "#Addicted", krytykującym chaos komunikacyjny i uzależnienie od zaznaczania swojej obecności w mediach społecznościowych), opisującym trudy relacji międzyludzkich (jak w głęboko, ciężko i basowo brzmiącym "Caterpillar and the Barbed Wire") i nostalgicznie powracającym do przeszłości (jak w progresywnej mini-suicie "Towards the Blue Horizon" nawiązującej do dzieciństwa autora tekstów - Mariusza Dudy).

Emocje wcześniej nieznane

"Towards the Blue Horizon Tour" to trasa rozpoczynająca historię grupy od nowa. Po nagłej i niespodziewanej śmierci Piotra Grudzińskiego w 2016 roku oraz rocznej przerwie w koncertowaniu, zespół jak sam przyznaje, gotowy jest na "powrót do życia", czyli do grania na żywo.

W tej trasie utwory Riverside, a szczególnie te z "Love, Fear and the Time Machine", czyli ostatniej nagranej wspólnie z Grudzińskim płyty, będą brzmieć szczególnie. Poznański koncert jako jeden z pierwszych po zeszłorocznej tragedii będzie próbą oddania hołdu zmarłemu muzykowi.

Podczas wiosennej trasy koncertowej zespołowi towarzyszyć będzie gitarzysta Maciej Meller. Zaprezentują wspólnie wyselekcjonowany, znany fanom grupy materiał, jak i nowe, mające stanowić powrót do mocniejszego i bardziej intensywnego brzmienia, utwory. Jak mówili w jednym z wywiadów: - Do naszych występów dołączą też emocje, jakich wcześniej nie czuliśmy. Wspólnie z Wami chcielibyśmy się im poddać i sprawić, by każdy z naszych utworów zabrzmiał potężnie jak nigdy.

Aleksandra Skowrońska

  • Riverside - "Towards The Blue Horizon Tour"
  • klub B17 (INEA Stadion, ul. Bułgarska)
  • 22.04, g.19.30
  • bilety 70/80 zł
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.