Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Popowe bogactwo L.A.S-u

Były muzyk Ścianki i Lenny Valentino po raz kolejny zaskakuje... Lachowicz Audio System wstąpi w czwartek w Meskalinie.

. - grafika artykułu
.

Jacek Lachowicz w każdym kolejnym wcieleniu staje się nowym artystą. Ciągłe zmiany stylistyki, przepływanie między gatunkami, nie oznaczają jednak w jego przypadku braku konsekwencji. Były muzyk Ścianki od lat kreuje swoją drogę świadomie, korzystając z różnorodnych strategii twórczych. Ta różnorodność pozwala Lachowiczowi nie tylko na realizowanie wielu zainteresowań, ale przede wszystkim sprawia, że jego twórczość wciąż wymyka się klasyfikacjom i podziałom, a każda kolejna płyta jest dużym zaskoczeniem.

Jako absolwent studiów muzycznych Lachowicz trafił pod koniec lat 90. do grupy Ścianka. W sopockim zespole grał na klawiszach. Dziś Ścianka to legenda polskiej alternatywy, jedno z najbardziej oryginalnych i osobnych zjawisk w rodzimej muzyce przełomu wieków. Lachowicz współtworzył brzmienie grupy na albumach takich jak debiutancki "Statek kosmiczny Ścianka", "Dni wiatru", czy "Białe wakacje". W roku wydania tej ostatniej płyty artysta wraz z dwoma innymi muzykami Ścianki, Maciejem Cieślakiem i Arkadiuszem Kowalczykiem, dołączyli do kolejnego, wielkiego z dzisiejszej perspektywy projektu - zespołu Lenny Valentino Artura Rojka, który wydał tylko jedną, ale za to bardzo udaną płytę "Uwaga! Jedzie tramwaj".

W 2005 r. Jacek Lachowicz postanowił odejść ze Ścianki i rozpoczął solową karierę, wydając debiutancki longplay "Jacek Lachowicz". Do dziś muzyk, pod różnymi nazwami nagrał sześć albumów, w tym wydaną przed miesiącem płytę "Szum". Jego eklektyczne produkcje wykorzystują wiele gatunków, od szeroko pojętego rocka, po taneczną elektronikę, ambient, a czasem  nawet ambitny pop. Lachowicz świetnie znajduje się zarówno w rozbudowanych instrumentalnych kompozycjach jak i prostych, ale zawsze z dużym rozmysłem zaaranżowanych, piosenkach.

O szerokich zainteresowaniach i możliwościach Lachowicza świadczy współpraca z tak odmiennymi twórcami jak John Zorn, Ania Dąbrowska, Smolik czy Krzysztof Krawczyk. Muzyk stworzył również muzykę do filmów "Oda do radości", polskiej wersji serialu HBO "Bez tajemnic" i zagrał gościnnie z Tymon & The Transistros w "Weselu" Wojciecha Smarzowskiego, wcielając się w rolę jednego z członków kapeli weselnej.

L.A.S., czyli Lachowicz Audio System to najnowszy, jednoosobowy projekt byłego klawiszowca Ścianki. Wydana niedawno płyta "Szum" jest przede wszystkim opartym na elektronice zbiorem zaskakująco świeżo brzmiących piosenek. Lachowiczowi udało się pod elastyczną kategorią popu nagrać kompozycje przyciągające prostymi melodiami, obudowanymi bogatym brzmieniem. Jakość i przystępność nowych utworów Lachowicza powinna przyciągnąć nie tylko fanów jego dawnych dokonań, ale także publiczność szukającą ambitnego popu. Koncert w poznańskiej Meskalinie to jedna z ostatnich okazji usłyszenia Lachowicz Audio System podczas trasy koncertowej promującej płytę "Szum".

Tomasz Czerniawski

  • L.A.S. - koncert
  • Klubokawiarnia Meskalina
  • 17.04, g. 19
  • bilety: 20 zł (w przedsprzedaży), 25 zł (w dniu koncertu)