Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Poeta rocka

Lech Janerka, symbol polskiej muzyki alternatywnej, w najbliższą sobotę zaśpiewa w Zamku. Spotkamy się z nim w ramach festiwalu Poznań Poetów.

Lech Janerka. Fot. materiały organizatorów - grafika artykułu
Lech Janerka. Fot. materiały organizatorów

"Zawsze byłem w niszy, to moja specyfika. Nie sądzę, by masy były wstanie wspierać twórczość wymagającą skupienia, wczytywania się w trudniejsze frazy. Ludzie nie lubią zadawać sobie trudu. Chcą zabawy i wytchnienia. Rozumiem to, ale nie szanuję. To marnowanie czasu na pierdoły. A zegar cyka" - mówił artysta w 2009 roku w wywiadzie dla Gazety Wyborczej. Nie bez kozery uchodzi za niezależnego, oryginalnego i pozostającego niejako na uboczu sceny twórcę.

Lech Janerka pojawi się w stolicy wielkopolski w ramach festiwalu Poznań Poetów. W najbliższą sobotę o g. 19 zagra w Sali Wielkiej w Zamku. Preludium do koncertu będzie spotkanie z muzykiem, które poprowadzi Krzysztof Gajda. Zainteresowani powinni się stawić punktualnie o g. 16.30 na Scenie Nowej.

Janerka to nie tylko muzyk rockowy i kompozytor, ale także tekściarz. Zamienia słowa piosenek w poetyckie, ciekawe opowieści i próbuje nimi zaczarować świat. Twierdzi, że komponuje bardzo szybko, a zaledwie ciut dłużej pisze swoje teksty. Muzyk w lutym 2013 zadebiutował na rynku swoim pierwszym tomem utworów pt. "Śpij Aniele mój / Bez kolacji". Wydało go Biuro Literackie w ramach projektu "33. Piosenki na papierze". Seria prezentuje teksty wybitnych polskich i zagranicznych piosenkarzy, dla których treść piosenek stanowiła ważny element kompozycji muzycznej. W przygotowaniu jest także zbiór tekstów Krzysztofa "Grabaża" Grabowskiego i Bartosza "Fisza" Waglewskiego.

Lektura tekstów Janerki w oderwaniu od jego muzyki pozwoli spojrzeć na wrocławskiego artystę z odmiennej perspektywy, a książka z pewnością zainteresuje zarówno miłośników słów zapisanych, jak i tych wyśpiewanych. Jego teksty po wielokroć opisują stan napięcia i walki pomiędzy jednostką a ogółem. Wynika to ze specyficznego postrzegania przez artystę świata. Janerka stosuje różnorodne środki stylistyczne. Bawi się słowami i buduje neologizmy, które w efekcie budują groteskowy, ironiczny i absurdalny klimat. Zdaniem niektórych kiedyś służyło to zachowaniu niezależności. Z tego względu teksty Janerki porównuje się do wierszy Mirona Białoszewskiego.

Artysta skończy w tym roku 60 lat. Od ponad dwóch dekad jest jednym z najważniejszych twórców polskiej sceny rockowej. Swoje pierwsze kroki na scenie stawiał w latach 70 podczas festiwali piosenki studenckiej. W 1979 roku założył zespół Klaus Mitffoch, z którym nagrał słynną płytę "Klaus Mitffoch" i wciąż żywy utwór "Jezu jak się cieszę". Krążek ten przez wielu uznawany jest za jeden z najistotniejszych w historii polskiego rocka. W 1984 roku opuścił zespół, wystąpił na festiwalu w Jarocinie i nagrał swój pierwszy solowy album "Historia podwodna". Płyta zyskała wysokie oceny zarówno wśród krytyków, jak i słuchaczy. W nagraniach towarzyszył mu m.in. Wojciech Konikiewicz, Krzysztof Pociecha oraz Małgorzata Ostrowska. Jego innowacja polegała na zastąpieniu gitary przetwarzaną elektronicznie wiolonczelą, na której grała i do dzisiaj gra Bożena Janerka, żona artysty. W marcu 2005 roku trafił do sklepów ostatni album Lecha Janerki pt. "Plagiaty". Znalazł się na nim nagrodzony Fryderykiem utwór "Rower".

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Lech Janerka - koncert i spotkanie
  • w ramach festiwalu Poznań Poetów
  • CK Zamek
  • 25.05
  • g. 16.30 - spotkanie autorskie (Scena Nowa)
  • g. 19 - koncert (Sala Wielka)
  • bilety na koncert: 20/30 zł