Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Podróż zwana hip-hopem

Na polskiej scenie hip-hopowej niemal od zawsze, w załodze Męskiego Grania - od czterech lat. Muzyk, producent, instrumentalista, raper, uznawany za jednego z najbardziej pracowitych artystów w Polsce. O.S.T.R., czyli Adam Ostrowski w piątek odwiedzi Poznań w ramach trasy koncertowej Miejskie Granie. 

. - grafika artykułu
O.S.T.R., fot. materiały prasowe

Zaczęło się od skrzypiec - urodzony w muzycznej rodzinie, grę na instrumencie rozpoczął w wieku trzech lat.

Zadebiutował jako dwudziestojednolatek albumem "Masz to jak w banku", na którym znalazł się m.in. utwór "Ile jestem w stanie dać" - do dziś uznawany za jeden z najważniejszych w jego karierze. W utworach na tym albumie - tak zresztą jak w całej twórczości - porusza tematy dotyczące polityki, problemów społecznych, działania w zgodzie z zasadami moralnymi, honoru.

Jako absolwent uznanej uczelni artystycznej (ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie skrzypiec) kontynuował karierę rapera, udzielając się solowo oraz w grupach: Tabasko, kill Mega, Killing Skills i Beat Brothers. Ważnym wydarzeniem była współpraca z Katarzyną Rosłaniec przy filmie "Galerianki" - kontrowersyjnemu filmowi z 2008 r. towarzyszyła ścieżka dźwiękowa, której współautorem był O.S.T.R. To na niej usłyszeć można utwory "Pegaz", "Mówiłaś mi", "Jedna chwila" i in.

O otwartości muzyka świadczy przywiązanie do innych gatunków muzycznych - zwłaszcza miłość do jazzu. Przejawia się ona już w tytułach albumów "Jazz w wolnych chwilach", "Jazzurekcja", wybieranych samplach, jak i we współpracy z gigantami polskiej sceny jazzowej. Muzyczna kooperacja z Michałem Urbaniakiem - notabene z pochodzenia łodzianinem - zaowocowała m.in. nagraniem wspólnych utworów: "J.A.Z.Z." oraz "Mike Out".

Twórczość O.S.T.R. najbliższa pozostaje jednak... samemu życiu. Świadczy o tym choćby tytuł przedostatniego albumu muzyka. "Podróż zwana życiem" już w prologu rozpoczyna się opowieścią z "zaczadzonej frustracją, zatłoczonej Łodzi, w której promienie słońca drażnią przekrwione białka zarówno tych w czarnych garniturach, jak i tych z flaszką pod monopolem" - jak pisze Karol Stefańczyk w recenzji płyty.

Także wątki biograficzne ściśle wiążą się z treścią tworzonej przez artystę muzyki. Jak w przypadku najnowszej płyty - "Życie po śmierci" z 2016 roku. Treścią albumu są przeżycia i przemyślenia związane z ważnym wydarzeniem w życiu prywatnym muzyka: na początku 2015 roku O.S.T.R. przeszedł ratujący życie zabieg rekonstrukcji płuca.

Aleksandra Skowrońska

  • Miejskie Granie: O.S.T.R.
  • park przy Starym Browarze
  • 4.08, g. 20
  • wstęp wolny