Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Pieśni w języku amazigh

W ramach "powrotów na Ethno Port" podczas niedzielnego koncertu w Zamku zaśpiewa dla nas algierska pieśniarka Houria Aïchi.

. - grafika artykułu
fot. mat. CK Zamek

Granicząca m.in. z Tunezją, Marokiem i Libią Algieria to kraj zajmujący pod względem wielkości jedenastą pozycję na świecie. Jej obszar wynosi ponad 2 mln km kw. co sprawia, że jest największym krajem Maghrebu i drugim, tuż po Sudanie, krajem afrykańskiego kontynentu. Jest też ojczyzną Hourii Aïchi, która już w najbliższą niedzielę wystąpi dla poznańskiej publiczności z koncertem będącym kolejną odsłoną cyklu Ethno Port Powroty. Cykl utrwala i prezentuje szerszej widowni najciekawsze odkrycia poprzednich edycji festiwalu.

Aïchi to śpiewaczka, wykorzystująca w swojej twórczości tradycyjne, niemalże zapomniane pieśni ludowe swojego regionu. Najbardziej charakterystyczną cechą pochodzącej z południowowschodniej części kraju artystki jest posługiwanie się skomplikowanymi technikami wokalnymi, nadającymi treściom, które śpiewa zupełnie inny wymiar. Oficjalnym i urzędowym językiem Algierii jest język arabski, którym posługuje się ponad 80% mieszkańców kraju, zaraz za nim język francuski, będący pozostałością jeszcze z czasów kolonialnych. Na trzecim miejscu plasuje się język Berberów o nazwie amazigh, który dopiero w 2002 roku został uznany za język narodowy. To właśnie w nim wykona pieśni, które dotąd funkcjonowały tylko w przekazach ustnych, dziedziczonych z pokolenia na pokolenie. Artystka jako jedna z pierwszych podjęła się próby ich zebrania, przetranskrybowania i reinterpretacji. Jak sama mówi: - Wzbogaciłam tradycyjną technikę i manierę śpiewu o własne elementy. Ale jeśli usłyszycie kiedyś tradycyjną pieśniarkę berberyjską, na pewno znajdziecie wiele podobieństw.

Podczas niedzielnego koncertu towarzyszyć jej będzie francuska formacja jazzowa L'Hijâz'Car, znana z żywej improwizacji i eksperymentowania dźwiękiem. Muzycy wystąpią z materiałem, na który złożą się starodawne pieśni algierskie, opowiadające historie rycerskie z regionu Aurès, z którego pochodzi Aïchi. Obszar ten jest zamieszkiwany przez ludność Berberów Shawiya, słynących z umiłowania muzyki. "Les Cavaliers de l'Aurès" to także tytuł czwartego albumu artystki, wydanego w 2008 roku. Całość uzupełniona będzie o egzotyczne i oryginalnie brzmiące instrumenty tradycyjne, takie jak tarhu, banjo, hajouj czy oud.

Anna Solak

  • Ethno Port Powroty: Houria Aïchi & L'Hijâz'Car
  • 19.05, g. 19
  • Sala Wielka CK Zamek (ul. św. Marcin 80/82)
  • Bilety: 30/40 zł