Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Petarda i wulkan energii

Takie pojęcia jak "pełnosprawny" czy "niepełnosprawny" nie pojawiają się w ich słowniku. Grupa Na Górze 28 maja wystąpi w Meskalinie.

. - grafika artykułu
Fot. materiały prasowe

- Na pierwszym koncercie Mały grał już pałkami na... kartonowych pudłach. Bartol zaś odważył się na zaśpiewanie kilku słów. No i porwało nas to bardzo szybko. Chyba od razu straciliśmy dystans do siebie (przestało być ważne kto jest tzw. mieszkańcem, kto tzw. pracownikiem, a kto tzw. wolontariuszem) i do tego, co robiliśmy. Może powinniśmy prowadzić cykliczne próby, starać się o występy, stosować jakieś konkretne zasady funkcjonowania grupy. Ale jakoś tak... nie chciało nam się - wspominają członkowie zespołu Na Górze, który powstał ponad 20 lat temu w Domu Pomocy Społecznej w Rzadkowie.

Do 2008 roku grupę współtworzyło siedem osób, ale po przerwie związanej m.in. z przejściem części muzyków do zespołu Strachy Na Lachy, Na Górze kontynuuje swoją działalność w pomniejszonym składzie. Obecnie grupę tworzą: Adam Kwiatkowski (wokalista), Krzysztof Nowicki (klawisze), Wojciech Retz (gitara akustyczna), Robert Wasiak (perkusja) oraz współpracujący z nimi Lo.

Muzycy deklarują, że to co tworzą, to free rock. W 1997 roku wydali niezależnie kasetę "Kolorowomowa", po czym kolejno w 2001 roku pojawił się ich drugi tytuł "Rre generacja" - płyta wydana przez Roberta Friedricha , a w 2003 roku krążek "Satysfakcja". Grupa wzięła również udział w kilku ciekawych projektach. Pierwszym z nich był "Znowu jestem" z 2005 roku, który stanowi dokumentację nakręcenia przez niepełnosprawnych członków grupy teledysku, a kolejnym autorski clip animowany "Co to jest?" z 2007 roku, który we wrześniu 2009 roku zdobył pierwszą nagrodę - Motyla 2009 w kategorii filmu amatorskiego na VI Europejskiego Festiwalu Filmowego "Integracja Ty i Ja" w Koszalinie. Oprócz tego artyści stali się również bohaterami kilku reportaży dla TVP1.

Najmocniejszą stroną zespołu są podobno jednak ich koncerty, na których zawsze tryskają pozytywną energią. - To jest rewelacyjny band! Na żywo petarda i energii wulkan - mówił, pozostający pod wrażeniem zespołu, PabloPavo. Na Górze zagrali m.in. koncert w Pradze na festiwalu poświęconym respektowaniu praw człowieka na świecie (dochód przeznaczony na pomoc dzieciom w Czeczenii oraz uchodźcom z różnych państw), na Skłocie Rozbrat po Marszu Równości w Poznaniu oraz w Schronisku (resocjalizacyjnym) dla Nieletnich w Chojnicach. W 2013 wystąpili także na festiwalu Unsound w Krakowie.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Koncert zespołu Na Górze
  • 28.05, g. 19
  • klubokawiarnia Meskalina (Stary Rynek 6)
  • bilety: 10 zł