Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Muzyczna retrorewolucja

Co powstanie z połączenia radiowych przebojów i ich interpretacji w stylu retro? Postmodern Jukebox! Projekt Scotta Bradlee w najbliższy wtorek pojawi się w Sali Ziemi, by zaczarować poznańską publiczność oryginalnymi interpretacjami przebojów m.in. Lady Gagi, Britney Spears i Coolio.

.
fot. materiały prasowe

- Mnie się podobają melodie, które już raz słyszałem - rzecze bohater "Rejsu" Marka Piwowskiego. Inżynier Mamoń, tak jak i ponad dwa i pół miliona fanów Postmodern Jukebox natychmiast zauroczyłby się pomysłem zespołu na serwowanie wielokrotnie słyszanych melodii w nowych odsłonach.

Retrorewolucja rozpoczęła się w 2009 roku w Queens w Nowym Jorku, gdzie mieszkał założyciel i pomysłodawca projektu Scott Bradlee. To wtedy po raz pierwszy do sieci trafiło nagranie projektu Postmodern Jukebox, który w ciągu kilku lat przerodził się w grupę ponad siedemdziesięciu muzyków koncertujących na całym świecie. Nagrania wykonywanych na żywo radiowych hitów w interpretacji rodem z pierwszej połowy XX wieku szybko zyskały popularność. Przeboje muzyki pop w swingującej odsłonie zyskały sławę wśród międzynarodowej rzeszy fanów, która z twórczością zespołu zapoznała się za pośrednictwem serwisu YouTube.

Z czego wynika popularność projektu Bradlee? Odpowiedzi udziela sam założyciel projektu.  - Chcemy, aby nasi fani zapomnieli na chwilę o rzeczywistości i dołączyli do imprezy rodem z lat 20. w stylu Wielkiego Gatsby'ego - twierdzi Bradlee. - Chcemy, aby mogli poczuć, jak to było uczestniczyć w Sylwestrze w 1940 roku, którego gospodarzem był Frank Sinatra, a show Postmodern Jukebox jest jedynym miejscem, gdzie można tego wszystkiego doświadczyć w jedną noc! - dodaje.

Zatracić się w zabawie i poczuć atmosferę wystawnych przyjęć, imperialnego przepychu, bogactwa Ameryki z początku ubiegłego wieku. Czasy kryzysu, o którym nieustannie przypominają współczesne media jedynie zachęcają do ucieczki w świat marzeń i bajkowej atmosfery przeszłości  - przeszłości, która wydaje nam się bardziej znajoma niż zwykle, bo opowieść o niej oparta jest o doskonale znane nam hity.

Kolektyw muzyczny pod przewodnictwem Bradlee'ego to nie tylko machina czasu. To także grupa muzycznych osobowości, w zaskakujący sposób serwująca przeboje muzyki pop, o których wydaje się, że nie można nic już więcej powiedzieć. Wystarczy wysłuchać odważnej propozycji przeniesienia "Gangsta Paradise" w muzyczne realia lat dwudziestych, by jednak natychmiast zmienić zdanie. "Call me maybe" rodem z Missisipi lat czterdziestych,  swingujące "Oops... I did it again" w wykonaniu Haley Reinhart (co za osobowość sceniczna!) czy przenoszące słuchacza wprost do lat pięćdziesiątych "I Kissed a Girl" w stylu doo wop (stylu w muzyce rhythm and blues) powodują, że radiowe kompozycje zyskują nowy blask.

Aleksandra Skowrońska

  • Scott Bradlee's Postmodern Jukebox
  • Sala Ziemi
  • 21.03, g. 19
  • bilety: 99-179 zł
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.