Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Młody poznański rock

Czy znacie zespoły Hoi Polloi i Underage? To dwie młode poznańskie kapele, z którymi będziemy świętować pierwszy dzień lata w Blue Note.

.
Underage, fot. materiały zespołu

Ten, kto co roku bywa na Enea Spring Break czy innych festiwalach prezentujących młodych, lokalnych twórców wie, jak wielu początkujących i obiecujących muzyków działa w samym Poznaniu. To lokalne bogactwo reprezentuje szerszy trend w polskiej muzyce współczesnej, która przeżywa w ostatnich latach szybki rozwój, i to bodaj w jej wszystkich rejestrach. I choć niewielu jest w naszym kraju artystów, którzy są w stanie utrzymać się wyłącznie ze swojej muzycznej aktywności, wielu wciąż jednak próbuje rozwijać swoje zainteresowania, traktując je jako działalność na pograniczu pasji i, być może, czegoś więcej. Podwójny koncert 21 czerwca w Blue Note będzie okazją, by odkryć dwie takie początkujące kapele z Wielkopolski - Hoi Polloi i Underage.

Gitarzysta i wokalista Bartek Olszewski, basista Olek Błoszyk, perkusista Niamba Diatta i gitarzysta Kuba Bajer założyli rockowy zespół Hoi Polloi w 2015 roku. Ta specyficzna nazwa pochodzi z języku greckiego i oznacza "wielu", a także "większość", choć - gdy określenie przeszło do języka angielskiego - zyskało lekkie zabarwienie pejoratywne, sygnalizując ironiczny i wzgardliwy stosunek do "mas", "klasy pracującej" czy po prostu "plebsu". Ta "plebejskość" oznacza w przypadku Hoi Polloi brak pretensjonalności (choć nie ambicji). Zespół wykonuje piosenki w języku angielskim, a jako swoje podstawową inspirację wymienia brytyjski rock.

Pomimo tego, że występują od niedawna, mają za sobą już pierwsze sukcesy. W ubiegłym roku Hoi Polloi wygrał poznańskie Studenckie Poniedziałki, a także zdobył 3. miejsce podczas regionalnych eliminacji do Emergenza Festival. Obecnie zespół pracuje nad debiutanckim albumem. Jako przedsmak Hoi Polloi opublikował w kwietniu 2017 roku na swoim koncie w serwisie Bancamp dwa single - "IMABYS" i "Alive Forever".

Jeszcze młodszym zespołem jest Underage, w którym - na co wskazuje sama nazwa - występują nieletni. Grają głównie rock i klasyczne covery, choć zdarza się im też przetwarzać piosenki pop. Underage funkcjonuje zaledwie od ubiegłego roku - i póki co zdążył wystąpić na Ratajskim Fyrtlu Kultury czy podczas charytatywnego Biegu Motyli, zorganizowanego wiosną na rzecz Hospicjum Palium w Poznaniu. Z kolei w tym roku młodzi muzycy zakwalifikowali się do IX Wielkopolskiego Przeglądu Kapel Gitarowych, który odbył się w kwietniu w Mosinie. Na profilu na Soundcloud można przesłuchać trzy utwory, jakie umieścili zaledwie dwa miesiące temu - "Sunset", "All is over" i "Emptinesss".

Oba zespoły grały już razem w grudniu ubiegłego roku w Alternativa Club podczas koncertu charytatywnego dla zwierzaków w Przyborówku.

Marek S. Bochniarz

  • Koncert Hoi Polloi i Underage
  • Blue Note
  • 21.06, g. 19
  • bilety: 20 zł, 10 zł (szkolne i studenckie)

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018