Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Łódzka fabryka ładnych linijek

- Coś przerywa - oznajmiają Dwa Sławy na nowym albumie. O co chodzi? - O odpowiedzialność - tłumaczą koncept. - I o to, jak wszystkim nam z nią nie po drodze. I nie mów, że nie. A może o to, żeby jeszcze więcej osób mogło odebrać? Pomimo deklarowanych problemów z łącznością raperzy zapraszają do Klubu u Bazyla, gdzie 12 października zagrają premierowy koncert, promujący album zatytułowany - a jakżeby inaczej - "Coś przerywa".

.
fot. materiały prasowe

Dwa Sławy to łódzki zespół hip-hopowy, który czerpiąc z najnowszych trendów w światowym newschoolu, znalazł idealną równowagę między formą a treścią. Jarek "Astek" Steciuk oraz Radosław "Rado Radosny" Średziński oferują swym słuchaczom utwory pełne gier językowych i nieoczywistych nawiązań kulturowych, ociekające ironią, którą godzą we współczesne społeczeństwo.

Zespół debiutował w roku 2007, wyprodukowaną przez Astka nielegalną płytą "Dla sławy". Następne lata przyniosły kolejne podziemne produkcje duetu, krążki "Nieśmiertelna Nawijka Dwusławowa" (2010) oraz "Muzyka kozacka" (2011). W listopadzie 2012 roku nakładem wytwórni Embryo Nagrania ukazał się pierwszy legalny album Dwóch Sławów, "Nie wiem, nie orientuję się".  Trzy lata później Rado i Astek dotarli na siódme miejsce listy OliS z krążkiem "Ludzie sztosy". To właśnie ta nowoczesna pod względem brzmieniowym (za jej produkcję odpowiadali między innymi Marek Dulewicz oraz DJ Filip), obfitująca w uwielbiane wówczas przez słuchaczy rapu "hasztagi" płyta, stanowiła przełom w karierze zespołu i ich spektakularne zaślubiny z mainstreamem. Album, na którym znalazły się utwory takie jak "Ciężki zawód (Gettin'money)" czy "Multitasking", idealnie wpasował się w gusta odbiorców wyczekujących muzycznej świeżości i zapewnił jego wykonawcom olbrzymią popularność.

W roku 2017 Astek i Rado powrócili z kolejnym krążkiem, który podobnie jak "Ludzie sztosy" wyróżniony został złotą płytą. Album studyjny "Dandys Flow" promowany był singlami "A może by tak?", "!#@%& (Furia)", "Catering" i "Zabierz mnie gdzieś". Muzycy w trackie pracy nad płytą pragnęli pozbyć się etykiety twórców nurtu comedy rap, dlatego też oprócz typowych dla nich prześmiewczych numerów na krążek weszły także utwory bardziej refleksyjne, otwarcie stawiające pytanie o kondycję człowieka w ponowoczesności.

Album "Coś przerywa" miał swoją premierę 23 marca tego roku i spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem fanów oraz krytyki: "Potężna i idealnie wyważona hiphopowa płyta, która ma do zaoferowania nie tylko świetny rap Radka i Astka oraz świetne beaty" - pisze na jej temat dziennikarz Interii, Dawid Bartkowski. I dodaje: "To również emocje, gorycz i niepewność, które są dyskretnie przemycane w poszczególnych numerach z podwójnym dnem". "Dający do myślenia, angażujący emocjonalnie rap głównego nurtu?" -  pyta natomiast w swojej recenzji Marcin Flint. - "To trudne zadanie. Dwa Sławy robią jednak sporo, by sprostać mu na swojej czwartej płycie" - dopowiada.

Jacek Adamiec

  • Dwa Sławy
  • 12.10, g. 20
  • Klub u Bazyla
  • bilety: 40 i 45 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018