Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Leszka Możdżera powrót do korzeni

Leszka Możdżera nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Enter Enea Festival, którego jest dyrektorem artystycznym, organizowany po raz szósty nad Jeziorem Strzeszyńskim, rusza 24 maja. Z pozoru to impreza plenerowa, bo odbywa się na świeżym powietrzu, w pobliżu jeziora. Jednak mimo otwartej przestrzeni koncerty mają unikatowy, kameralny charakter.

. - grafika artykułu
Leszek Możdżer podczas Enter Enea Festival 2015, fot. Tomasz Nowak

Tę niepowtarzalność, podobnie jak niebanalny dobór zapraszanych muzyków, co roku docenia wierna festiwalowa publiczność. Tym razem, w zaledwie trzy godziny od rozpoczęcia internetowej sprzedaży biletów, wykupiła ich pierwszą pulę, nie znając jeszcze żadnego elementu tegorocznego programu. Na szczęście w tej chwili wiadomo już, kogo  wkrótce będziemy podziwiać na enterowej scenie.

- Podczas dwóch dni muzycznych spotkań zagrają dwa tria, trzy kwartety i orkiestra. Tegoroczna edycja będzie powrotem do korzeni. Zarówno tych gatunkowych, jak i czysto emocjonalnych, które znajdą swoje odzwierciedlenie podczas spotkania z publicznością - zapowiada Agata Kołacz, rzeczniczka prasowa Enter Enea Festival.

Jazzowa symbioza

Wieczór pierwszy upłynie pod znakiem nowości. Tego dnia publiczność będzie świadkiem premierowego koncertu nowego tria Leszka Możdżera, który wystąpi z muzykami uzupełniającymi go w poszukiwaniach jazzowych korzeni - niemieckim basistą Diterem Ilgiem i amerykańskim perkusistą Erickiem Allenem. Wspólny projekt został zaplanowany i przygotowany specjalnie na potrzeby festiwalu Enter. Jak zapowiadają organizatorzy, nowy repertuar odbiega nieco od dotychczasowej twórczości pianisty i kompozytora i stanowi nawiązanie do języka jazzu środka.

Dieter Ilg basistą jazzowym został już w wieku 16 lat. Wcześniej studiował klasyczną grę na kontrabasie i zdobywał kompleksową wiedzę z zakresu historii muzyki. - Od tamtej pory łączy ze sobą te dwie jakości w różnych projektach, za każdym razem posługując się doskonałym warsztatem. Charakterystyka jego gry na kontrabasie to symbioza liryczności i wyrazistości - zapowiadają organizatorzy. Występował już m.in. obok znanych enterowej publiczności Nguyena Le, Dave'a Liebmana czy Alberta Mangelsdorffa, w swojej karierze nagrał kilkadziesiąt płyt.

Z kolei Eric Allen pochodzi z Waszyngtonu, ale obecnie mieszka... w Polsce. Muzykę jazzową gra od trzydziestu lat, inspirując się takimi nazwiskami jak Max Roach, "Papa" Jo Jones czy Tony Williams. Na tej liście może znaleźć się również Lionel Hampton, legenda jazzu, z którą Allen wystąpił na jednej scenie.

Koncertowi wspomnianego tria towarzyszyć będą występy dwóch kwartetów: klasycznego w repertuarze Jakub Płużek Quartet i czerpiącego garściami z muzyki etnicznej Zohar Fresco Quartet.

Odważne przekraczanie granic

Drugiego festiwalowego dnia, w środę, 25 maja, usłyszymy młody, kipiący energią i pełen rozmachu big-band Nikoli Kołodziejczyka, a na specjalne zaproszenie Leszka Możdżera wystąpi jeden z najbardziej rozpoznawalnych europejskich kwartetów muzycznych - wiedeński Radio.string.quartet. Ten istniejący od dwunastu lat zespół znany jest z tego, że w swoich wykonaniach umiejętnie łączy muzykę klasyczną, popularną i jazz, odważnie przekraczając granice między nimi. Tworzy go czwórka znakomitych muzyków z całego świata - Austriacy Bernie Mallinger i Igmar Jenner, Chorwatka Asja Valcic oraz Tajwanka Cynthia Liao.

Radio.string.quartet od lat wydaje różnorodne stylistycznie płyty, jak Celebrating the Mahavishnu Orchestra i Radiodream, czy ostatnia, koncertowa Posting Joe - Celebrating Weather Report - live. Sami muzycy podkreślają, że postrzegają siebie jako protagonistów nowej wiedeńskiej szkoły smyczkowej. Na trasach koncertowych od Europy po USA zespół zyskał szczególne uznanie za dynamiczne i porywające występy.

Na festiwalowy finał scenę znów przejmie Leszek Możdżer, tym razem w towarzystwie czeskiej skrzypaczki, wokalistki i kompozytorki Ivy Bittowej oraz Oskara Toroka, którego publiczność może kojarzyć na przykład ze współpracy z Wojciechem Mazolewskim. Tu z kolei możemy spodziewać się niczym nieskrępowanej jazzowej improwizacji.

- W zeszłym roku silną dominantą płynącą ze sceny były teksty Juliana Tuwima i Mirona Białoszewskiego. W tym roku Leszek Możdżer w swoim programie wraca do czysto muzycznego brzmienia - mówi Agata Kołacz. - Wspólnym mianownikiem wszystkich sześciu koncertów będzie najwyższej jakości warsztat muzyczny - zarówno na poziomie wykonania, jak i kompozycji - dodaje.

Rozpoczęcie festiwalu poprzedzi otwarcie wystawy Maurycego Gomulickiego Night Flight to Venus w działającej tu ABC Gallery oraz odsłonięcie kolejnej rzeźby - Candy Sticks - w znajdującym się nad Jeziorem Strzeszyńskim Visual Parku. Wernisaż i odsłonięcie obiektu w poniedziałek 23 maja o g. 19. Na wystawę, która będzie czynna do 2 lipca - wstęp wolny.

Anna Solak

  • 6. Enter Enea Festival
  • teren nad Jeziorem Strzeszyńskim
  • 24.05, g. 19 - Jakub Płużek Quartet; Leszek Możdżer/Darren Ilg/Eric Allen; Zohar Fresco Quartet
  • 25.05, g. 19 - Nikola Kołodziejczyk Orchestra; Radio.string.quartet; Leszek Możdżer/Iva Bittowa/Oskar Torok