Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Karnawał prawykonań

Orkiestra to "narzędzie" służące zazwyczaj do wykonywania tzw. muzyki poważnej. To dalekie uproszczenie, niemniej sale koncertowe filharmonii - a więc główne miejsca, w których takie zespoły występują - rozbrzmiewają raczej symfoniami i uwerturami, aniżeli standardami jazzowymi. Z drugiej strony zapominamy, jak wiele utworów muzyki klasycznej służyło rozrywce i zabawie. Taką stronę muzyki - zarówno klasycznej, jak i jazzowej - zgłębi kolejny koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus.

.
Airat Ichmouratov

"Karnawał z Amadeusem" - nazwa koncertu mówi wiele o repertuarze, który przygotowała dla nas orkiestra. Zespół pod przewodnictwem Agnieszki Duczmal wykona utwory pełne motywów z muzyki klezmerskiej, jazzowej, ale także klasykę.

Koncert rozpocznie kompozycja klasyka klasyków - "Serenata notturna" Wolfganga Amadeusza Mozarta. Ci, którzy dobrze znają muzykę wiedeńskiego kompozytora, doskonale wiedzą, jak bardzo skrzy się ona humorem, jasnymi barwami i melodiami, które prócz niepodważalnej genialności - niosą w sobie to wszystko, czego oczekujemy od muzyki rozrywkowej - są lekkie, wpadające w ucho, idealne do śpiewania. Kolejny utwór - "II Koncert fletowy" Saverio Mercadante z orkiestrą wykona Jadwiga Kotnowska - wybitna interpretatorka muzyki dawnej i najnowszej. Kompozycja Saverio Mercadante jest jednym z najpopularniejszych utworów z repertuaru fletowego epoki wczesnego romantyzmu - radosna kompozycja skrywa w sobie żywiołowy temat nawiązujący do muzyki rosyjskiej, odwołuje się także do subtelnego stylu francuskiego, jak i liryzmu włoskiego.

W dalszej części koncertu czekają nas aż cztery prawykonania. Jeden z najsłynniejszych polskich pianistów jazzowych - Andrzej Jagodziński - dla poznańskiej orkiestry przygotował aranżacje standardów. Usłyszymy "Água de Beber" - bossa novę skomponowaną przez Antonio Carlosa Jobima, słynną włoską piosenkę "Estate", przekształconą w standard dzięki interpretacji João Gilberto, a także dwa utwory Chicka Corei - wspaniałego pianisty jazzowego, pioniera stylu fusion. W jazzowej części koncertu z pewnością na scenie królować będzie pochodzący ze Szczecina José Manuel Albán Juárez. Artysta ten jest perkusistą i perkusjonistą. Współpracował z artystami, którzy - gdyby ustawić ich na muzycznej mapie gatunków - znaleźliby się na przeciwległych biegunach. Łona, Jimek, Maanam, Tomasz Stańko, Waglewscy, Paulina Przybysz - to tylko niektóre nazwiska muzyków, którzy znaleźli się na jednej scenie z Juárezem.

Na koniec czeka nas utwór "Concerto grosso" Airata Ichmouratova, kompozytora, dyrygenta i klarnecisty, który podczas wieczoru pokaże się także jako solista.

Beztroski okres karnawału był i jest inspiracją dla wielu kompozytorów, począwszy od klasyków po jazzmanów i artystów muzyki pop. Pozwólmy jednak, by podczas koncertu podziały na muzyczne gatunki zniknęły. Niech dźwięki zabrzmią nieskrępowaną radością.

Aleksandra Kujawiak

  • Koncert "Karnawał z Amadeusem"
  • wykonawcy: Jadwiga Kotnowska, José Manuel Albán Juárez, Airat Ichmouratov, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod dyr. Agnieszki Duczmal
  • Aula UAM
  • 20.01, g. 18
  • bilety: 30-50 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019