Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Karmazynowy Król w Poznaniu!

Ta wiadomość brzmi sensacyjnie i powinna ucieszyć wszystkich sympatyków muzyki rockowej. W czerwcu dwa koncerty w poznańskiej Sali Ziemi da wielki i słynny King Crimson, od blisko pół wieku prowadzony przez Roberta Frippa.

.
fot. materiały prasowe

Robert Fripp to jeden z gigantów rockowej gitary. Prowadzony przez niego zespół powstał w 1969 roku na gruzach formacji Giles, Gilles & Fripp. Już debiutancka płyta "In the Court of the Crimson King" stała się wielkim wydarzeniem i dziś zaliczana jest do kręgu ikonicznych dzieł nie tylko rocka progresywnego, ale w ogóle muzyki rockowej. Kolejne płyty - od "In the Wake of Poseidon" po wieńczące pierwszy etap działalności wybitne krążki "Larks' Tongies in Aspic", "Starless and Bible Black" oraz "Red" (z lat 1973-74) - dowodziły fantastycznego rozwoju artystycznego grupy.

Discipline

Szalenie ciekawe były w historii zespołu lata osiemdziesiąte. Wbrew obawom niektórych fanów, zespół odrodził się w nowym składzie i nowej formule. Obok Frippa pojawili się równie wspaniały gitarzysta Adrian Belew, basista Tony Levin i perkusista Bill Bruford, a zaproponowali muzykę, która, świadomie czerpiąc z rokowej tradycji i własnych wcześniejszych dokonań, absorbowała również estetykę nowofalową. Powstały wtedy wspaniałe albumy "Discipline" "Beat" i " Three of a Perfeect Pair". Do podobnych koncepcji nawiązywała, rozszerzając je jeszcze, kolejna formuła zespołu z lat dziewięćdziesiątych i początku następnej dekady: od epki "Vrooom" i albumu "Thrak" po "The Power to Believe" z 2003 roku. Kolejne zawieszenie działalności nastąpiło w roku 2009 - i wtedy wielu fanów spodziewało się, że nieodwołalnie.

Oktet

Zespół powrócił jednak na sceny w 2013 roku, jako oktet, mając w składzie aż trzech perkusistów. Owacyjnie i rewelacyjnie przyjmowano jego koncerty oraz realizowane podczas występów nagrania płytowe. Ostatnim z nich jest opublikowany w październiku "Live in Chicago" tytułowany też jako "Official Bootleg: Live in Chicago, June 28th, 2017". Aktualny, ośmioosobowy skład zespołu tworzą: Robert Fripp - gitara, soundscapes, Jakko M. Jakszyk - śpiew, gitara, Tony Levin - bas, Mel Collins - saksofony, flet, Bill Rieflin - instrumenty klawiszowe, elektroniczne i perkusyjne, Gavin Harrison - perkusja, Pat Mastelotto - perkusja, Jeremy Stacey - perkusja.

King Crimson - w składzie z Frippem, Belewem, Treyem Gunnem i Patem Mastelotto - zagrał już w koncert w poznańskiej Arenie w czerwcu 2000 roku. Koncert, dodajmy, rewelacyjny. Teraz, osiemnaście lat później, formacja przybywa do Polski, w ramach trasy Uncertain Times European Tour 2018, na pięć koncertów z czego aż dwa odbędą się w Poznaniu - w Sali Ziemi (pozostałe trzy w Krakowie).

Tomasz Janas

  • King Crimson
  • Sala Ziemi
  • 13 i 14.06, g. 20