Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Jazz w mackach ośmiornicy

Co się stanie, gdy skojarzymy haitańskie brzmienia, dziewczynę z Brooklynu i trzech polsko-amerykańskich muzyków, których wspólnym mianownikiem jest jazz? Odpowiedzią na to pytanie jest formacja Melanie Charles International Quartet.

.
fot. materiały prasowe

Wokalistką zespołu jest Melanie JB Charles. Dziewczyna z Brooklynu, którą Kreyolicious.com nazwało "muzyczną ośmiornicą". Artystka ukończyła słynną LaGuardia High School of the Performing Arts w klasie fletu i nową Szkołę Jazzową i Współczesnej Muzyki z dyplomem wokalnego performance jazzu, ale jej przygoda z muzyką zaczęła się o wiele wcześniej. - Dorastałam w rodzinie, dla której bardzo ważna była muzyka. Mama opowiadała mi, że jeszcze przed tym, jak zaczęłam mówić, nuciłam sobie pod nosem takie dziecięce "la la la". Pierwszy solowy występ miałam w wieku siedmiu lat w lokalnym kościele - mówiła w wywiadzie dla portalu Kreyolicious.com. Artystka nie ogranicza się do jednego przewodniego gatunku. Z różnych stylów, takich jak jazz, R&B, hip hop czy soul, tworzy muzyczną mozaikę, poprzez którą wyraża swoje uczucia.

W czwartek w Blue Note będzie jej towarzyszyć polski pianista jazzowy Janusz Skowron, współpracujący m.in. z Zbigniewem Lewandowskim, Ewą Bem, Grażyną Łobaszewską, Deanem Brownem czy Billem Evansem. Na scenie zobaczymy też Dishana Harpera, amerykańskiego kontrabasistę młodego pokolenia, od 2013 roku grającego w African American Philharmonic Orchestra, oraz perkusistę Mirosława Sitkowskiego, uczestnika najważniejszych jazzowych festiwali (w Umbrii, w Finlandii czy w Umea).

Klasycy jazzu twierdzą, że sukces tego gatunku tkwi w autentyczności jego przekazu, a artyści powinni sięgać w głąb własnego doświadczenia, by przerobić je na dźwięki i słowa. Melanie Charles za matrycę własnej twórczości obrała sobie swoje haitańskie korzenie. To właśnie ta tradycja stanie się częścią występu muzyków z Melanie Charles International Quartet. Oprócz tego kwartet zinterpretuje klasyki światowego jazzu i soulu.

Marta Maciejewska

  • Melanie Charles International Quartet (USA/PL)
  • Blue Note
  • 14.09, g. 20
  • bilety 50 zł
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.