Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Jazz na plaży

Trzeba przyznać, że wielbiciele jazzu są szczególnie dopieszczani w naszym mieście. W kwietniu zakończyła się Era Jazzu, podczas której wystąpiły największe międzynarodowe sławy, a już wkrótce rozpocznie się Enter Enea Festival, którego twarzą i głównym artystą jest Leszek Możdżer.

.
Aleksiej Archipovski, fot. materiały organizatorów

Rokrocznie na Enter Music Festival Leszek Możdżer zaprasza artystów, których podejście do muzyki jest równie świeże, co otwarte. Sam podczas pierwszej edycji wydarzenia w 2011 roku premierowo zaprezentował materiał z płyty Komeda. Oprócz niego wystąpili wówczas m.in. Paweł Kaczmarczyk, Olo Walicki czy Viktoria Tolstoy. Kolejne lata były równie wspaniałe. Nad Jeziorem Strzeszyńskim mieliśmy okazję wysłuchać m.in. Lars Danielsson Quartet, Zohara Fresco, Marilay Pacheco Trio, Bartosz Dworak Quartet, Shai Maestro Trio, Erica Allena, Dietera Ilga czy Piotra Orzechowskiego.

Jak wygląda program tegorocznej odsłony festiwalu? Znajdzie się coś zarówno dla wielbicieli klasyki jazzu, jak i mocnego bigbandowego brzmienia, beatowych rytmów, a nawet - miłośników muzyki klasycznej. Ważnym punktem pierwszego dnia imprezy jest projekt Echo Serca, będący "spotkaniem na pograniczu koncertu i seansu terapeutycznego". Miłosz Pękala (perkusja), Bartosz Weber (elektronika), Wiktor Podgórski  (wizualizacje) oraz Leszek Możdżer (piano) poprzez dźwięki i wizualizacje wejdą w głąb ludzkiego organizmu i spróbują zbadać najróżniejsze stany emocjonalne człowieka.

Drugiego dnia festiwalu poznamy Tomasza Chyłę i jego kwintet. Młody jazzowy skrzypek zyskał szerokie uznanie za sprawą albumu Eternal Entropy. Jego zespół chętnie wraca do zapomnianej i przez wielu niedocenianej melodyjności. A muzycy gwarantują niezapomniane, wirtuozowskie solówki. Tego wieczoru usłyszymy również wiedeńską formację First Strings on Mars Georga Breindsmidta, łączącą w sobie najlepsze jazzowe zdobycze z muzyką klasyczną, oraz gospodarza wydarzenia - Leszka Możdżera, który wraz z m.in. Larsem Danielssonem i Adamem Pierończykiem, a także Poznańskim Chórem Chłopięcym wykona Psalmy Dawidowe w nieznanej dotąd odsłonie.

Niezwykle różnorodne doznania muzyczne gwarantuje z kolei ostatni dzień festiwalu. Usłyszymy wtedy wybitnego polskiego i doskonale znanego wśród międzynarodowej społeczności jazzowej saksofonistę Macieja Obarę. Tuż po nim pojawi się na scenie rosyjski mistrz bałałajki Aleksiej Arhipovski, który wraz z Możdżerem przedstawi i rozwinie wiele muzycznych kontekstów. Po czym tegoroczną odsłonę wydarzenia zamknie wspólny występ dyrektora festiwalu i saksofonistki Tii Fuller.

Aleksandra Bliźniuk

  • Enter Enea Festival
  • plaża nad Jeziorem Strzeszyńskim, 28-30.05
  • bilety: 90-150 zł
  • więcej: enterfestival.pl

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018