Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Jack White w Poznaniu!

To może być jedno z muzycznych wydarzeń jesieni - a prawdopodobnie i roku - w Poznaniu. 7 października w hali nr 2 MTP zagra Jack White. Promować będzie swój najnowszy, znakomity album "Boarding House Reach".

.
fot. David James Swanson/materiały prasowe

Jack White to bezsprzecznie jedna z najważniejszych postaci na muzycznych scenach ostatnich dwóch dekad. Artysta niepokorny, oryginalny, idący od zawsze własną ścieżką, który ponad skandale i blaski celebryckiej sławy stawia konsekwentną pracę nad własnymi muzycznymi wizjami. Wielbiciel tradycyjnego bluesa i płyt analogowych, a zarazem na wskroś współczesny, nowoczesny (ponowoczesny?) artysta z niebagatelną osobowością.

Urodzony w połowie lat siedemdziesiątych jako John Anthony Gillis w Detroit, jako dziesiąte dziecko pochodzącej z Polski Teresy Bandyk.

Świat poznał go - i docenił, może nawet pokochał - dzięki jego muzycznej aktywności w duecie The White Stripes, który współtworzył z byłą żoną Meg White. Wspólnie nagrali sześć studyjnych płyt, niezmiennie wysoko ocenianych: od "The White Stripes" z 1999 roku przez "White Blood Cells" czy "Elephant" z samego początku wieku po "Icky Thump" z 2007 r.

Jack White stawał też na czele innych cenionych zespołów, określanych mianem supergrup The Racounters i Dead Weather. Nagrywa znakomite albumy solowe. Były to kolejno: "Blunderbuss" z 2012, "Lazaretto" z 2014, składankowy dwupłytowy "Acoustic Recordings 1998-2016" z 2016 i najnowszy, opublikowany dwa miesiące temu "Boarding House Reach". Jack White jest właścicielem słynnej oficyny wydawniczej Third Man Records. Był też jednym z trzech bohaterów pamiętnego filmu dokumentalnego "Będzie głośno" Davisa Guggenheima.

Wśród jego inspiracji i w jego graniu splata się piękna surowość źródłowego bluesa i ekspresja garażowego rocka. Swój styl zbudował dzięki uwielbieniu dla dawnych mistrzów, m.in. legendarnego bluesmana Sona House'a czy Rolling Stonesów. Jak pisał Nick Hasted w wydanej przez poznańskie wydawnictwo InRock biografii White'a: "Stał po drugiej stronie barykady niż punkowcy nawołujący do zabicia własnych ojców. Kontakt z przeszłością muzyki był dla niego tyleż ważny, co całkowicie naturalny". Zważywszy na swe polskie korzenie artysta chętnie powraca na koncerty do naszego kraju. Tym razem przybywa aż na cztery występy. Jeden z nich da w Poznaniu.

Znana jest niechęć White'a do dokumentowania jego występów przez fanów na smartfonach i innych urządzeniach. Dlatego również podczas poznańskiego koncertu obowiązywał będzie zakaz używania telefonów komórkowych oraz wszelkich urządzeń z funkcją rejestrowania audio lub wideo oraz robiących zdjęcia. 

Bilety na poznański koncert kosztują 198 zł. Początek sprzedaży 25 maja o g. 10. Bilety można nabyć (a także  znaleźć wszelkie dodatkowe informacje) na stronie organizatora: www.alterart.pl

Tomasz Janas

  • Jack White
  • Poznań, hala nr 2 MTP 
  • 7.10
  • bilety: 198 zł

 © Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018