Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Geniusz skrzypiec powraca

Maxim Vengerov - wirtuoz skrzypiec, szef jury ostatniego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego - 21 września wystąpi w Poznaniu.

Maestro Vengerov, fot. materiały organizatorów - grafika artykułu
Maestro Vengerov, fot. materiały organizatorów

W uszach miłośników muzyki skrzypcowej ucichły już dźwięki instrumentu, którego mogliśmy słuchać w różnych odsłonach podczas ubiegłorocznego konkursu im. H. Wieniawskiego. W tym miesiącu znowu będzie jednak okazja, żeby delektować się mistrzowskimi interpretacjami. Do Poznania przyjeżdża Maxim Vengerov - geniusz skrzypiec. Wirtuoz, dyrygent i pedagog. W październiku ubiegłego roku poprowadził jury XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Jeszcze przed rozpoczęciem konkursu osobiście przesłuchał ponad 120 skrzypków. Przesłuchania odbyły się w 9 miastach świata: Bergamo, Londynie, Quebecu, Jokohamie, Seulu, Moskwie, Baku, Brukseli i Poznaniu. Z każdym z nich Vengerov odbył osobistą rozmowę i dopiero po niej dokonał wyboru. W rezultacie w poznańskim konkursie wystartowało 53 artystów z 21 krajów.

Skrzypek w drodze

Od najwcześniejszych lat gra na instrumentach Stradivariego, obecnie na Ex Kreutzer Stradivari z 1727 r. Przemierza estrady świata wzdłuż i wszerz, jest ciągle w drodze. Potrafi swą pasją zauroczyć nawet głuchych. Artyście towarzyszyć będzie znakomity pianista Vag Papian, którego kariera rozpoczęła się w 1979 r. po zwycięstwie w Międzynarodowym Konkursie Viana da Motta w Lizbonie. Vag Papian jest także gościnnym dyrygentem Narodowej Opery Armenii oraz profesorem Samuel Rubin Academy of Music w Tel Awiwie. Wspólnie z Maximem Vengerovem koncertował w Europie, Stanach Zjednoczonych i na Dalekim Wschodzie; artyści nagrywali też dla EMI Classic. W Poznaniu artyści wykonają: Partitę na skrzypce solo d-moll nr 2 BWV 1004 J.S. Bacha, Sonatę na skrzypce i fortepian D-dur op. 1 nr 4 HWV 371 G. F. Haendla i Sonatę op. 47 nr 9 Kreutzerowską L. van Beethovena.

W drodze do mistrzostwa

Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego, na którego zaproszenie przybywa maestro Vengerov, rozszerza swoją działalność edukacyjną organizując także warsztaty skrzypcowe. Warsztaty z Laureatem to cykl spotkań uznanych skrzypków, laureatów Międzynarodowych Konkursów Skrzypcowych im. H. Wieniawskiego, z młodymi muzykami, którzy chcą rozwijać swoje talenty. Pierwsze zajęcia poprowadzi w Poznaniu Reiko Otani (Japonia) - laureatka II nagrody XI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w 1996 roku (pierwszej nie przyznano). Lista zgłoszeń jest już zamknięta, ale organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy chcieliby zobaczyć, jak wyglądają takie zajęcia. Obserwatorzy mogą zgłaszać się mailowo na adres: violin@wieniawski.pl. Pierwszy raz po 16 latach Reiko Otani zagra też w Poznaniu recital. Przy fortepianie będzie jej towarzyszył Marcin Sikorski. W programie: H. Wieniawski - Polonez A-dur op. 21, K. Szymanowski - Źródło Aretuzy z cyklu Mity op. 30, W. Lutosławski - Partita na skrzypce i fortepian, A. Nishimura - Monologue for violin solo (1995), S. Prokofiew - Sonata na skrzypce i fortepian f-moll nr 1 op. 80.

Elżbieta Woźna

  • recital Maxima Vengerova
  • 21.09. g. 19
  • aula UAM
  • bilety: 60-120 zł (CIM, biuro Towarzystwa, a od 17.09 - w kasie Auli UAM)
  • warsztaty skrzypcowe z udziałem Reiko Otani
  • 24-28.09
  • siedziba Towarzystwa (ul. Świętosławska 7)
  • recital Reiko Otani
  • 27.09, g. 19
  • Sala Czerwona Pałacu Działyńskich
  • wstęp wolny
  • prezentacja z cyklu Środo-Wiska Wieniawskiego
  • 26.09, g. 18
  • siedziba Towarzystwa (ul. Świętosławska 7)