Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

"Europa i Azja" ponad ćwierć wieku później

"Pierwszy skład zespołu Sztywny Pal Azji gra pierwszą płytę: Europa i Azja" - tytuł aktualnej trasy koncertowej chrzanowskiego zespołu tłumaczy właściwie wszystko, czego możemy się spodziewać  w poniedziałkowy wieczór w klubie Blue Note. Będzie nostalgicznie, melodyjnie i rockowo.

. - grafika artykułu
Fot. materiały prasowe

Krajowa Scena Młodzieżowa to było swoiste hasło marketingowe, ale też próba określenia nurtu, który próbował zawładnąć (i w dużej mierze mu się to udało) sceną polskiej muzyki rockowej w końcówce lat osiemdziesiątych. Z nurtem tym kojarzone były takie zespoły, jak Kobranocka, Chłopcy z Placu Broni, Róże Europy, Proletaryat, KSU, wczesna Formacja Nieżywych Schabuff. Bodaj najgłośniejszym wówczas przedstawicielem tego środowiska była jednak chrzanowska formacja Sztywny Pal Azji.

Grupa zaistniała w świadomości szerszego grona słuchaczy dzięki sukcesowi na festiwalu w Jarocinie w 1986 roku. Melodyjne, niemal popowe piosenki, zagrane z nowofalowym, punkowym nerwem  trafiły do przekonania szerokiego grona słuchaczy - tych wielbiących scenę niezależną i rozgłośnię Harcerską, jak też do słuchaczy radiowej Trójki. O sukcesie tym współdecydowali przede wszystkim lider i twórca większości repertuaru, gitarzysta Jarosław Kisiński oraz śpiewający współkompozytor niektórych hitów - Leszek Nowak.

Rok po debiucie ukazała się pamiętna debiutancka płyta długogrająca "Europa i Azja", która jest właściwie zbiorem największych hitów zespołu. To na niej znalazły się m.in. "Wieża radości, wieża samotności" (w ubiegłym roku uznana przez słuchaczy Trójki za największy polski hit wszechczasów!), "Nieprzemakalni", "...póki młodość w nas", "To jest nasza kultura", "Kurort" (czyli śpiewane przez całą Polskę "Zakopane, Zakopane, słońce góry i górale...") czy "Spotkanie z..." (trafiające w patriotyczną nutę wyznanie "Nie gniewaj się na mnie Polsko, nie gniewaj się..."). Dopiero na reedycjach, wydanych po roku 1989, mogło się pojawić - jako utwór bonusowy - pamiętne "Nasze reggae", z refrenem "Nie wolno wznosić się za wysoko" - na jego umieszczenie na debiutanckim krążku nie zgodziła się ponoć cenzura.

Przełom lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych to udane występy zespołu na większości festiwali i wielu krajowych scenach, to kolejne przeboje oraz kolejne albumy - "Szukam nowego siebie" i "Emocje". Późniejsze lata to również czas wielu zmian personalnych - z zespołem żegnali się na jakiś czas także wspomniani wcześniej dwaj główni jego członkowie.

W poniedziałek zespół pojawi się w Poznaniu, by przedstawić materiał ze swej pierwszej płyty oraz inne wielkie przeboje. Pojawi się w klasycznym, pierwotnym składzie, który tworzą: Jarosław Kisiński - gitary, Leszek Nowak - śpiew, fortepian, Zbigniew Ciaputa - perkusja, Paweł Nazimek - gitara basowa.

Tomasz Janas

  • Sztywny Pal Azji
  • 20.04, g. 20
  • Blue Note
  • bilety: 50 zł w przedsprzedaży, 60 zł w dniu koncertu (siedzące +5 zł)