Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Elastyczne kłamstwa

Pod koniec lutego ukazała się najnowsza płyta zespołu GusGus Lies are more flexible, którą wcześniej zapowiedział singiel Featherlight. Tymczasem, kilka miesięcy później, miłośnicy elektronicznego duetu z Islandii będą mogli posłuchać nowych utworów na żywo.

.
fot. materiały prasowe zespołu

GusGus odwiedzą swoich polskich fanów aż w pięciu miastach: Wrocławiu, Krakowie, Warszawie, Gdańsku, a także Poznaniu, który jest pierwszym miastem w ich koncertowym rozkładzie jazdy. Wcześniej występowali między innymi podczas festiwalu Audioriver w Płocku oraz na katowickim OFF Festivalu.       

Przez lata perturbacje islandzkiego zespołu były spore. Od lat 90. GusGus stanowią silny głos na elektronicznej scenie muzycznej, choć zarówno skład zespołu jak i brzmienie utworów ulegały licznym deformacjom. Zmiany te przekładały się na eksperymenty muzyczne, dzięki którym zespół nieustannie zaskakiwał świeżością, a także kreował potrzeby swoich odbiorców i odpowiadał na nie. Przez lata GusGus starali się wypracować silną pozycję na rynku muzyki popularnej, jednak połączenie tanecznej, popowej lekkości, z szorstkimi, transowymi rozwiązaniami spowodowało, że muzycy z Rejkiawiku cieszą się uznaniem nie tylko w kręgach mainstreamowych, ale też trafiają w gusta wymagających wielbicieli muzyki elektronicznej. Przez ostatnie lata GusGus zdobyli przychylność publiczności głównie dzięki utworom z płyty Mexico oraz Arabian horse. Obecnie trzon zespołu stanowi duet: Biggie Vieira i Daniel August.

W porównaniu do poprzednich płyt Lies are more flexible wypada momentami dość nostalgicznie. Niższe tony dominują szczególnie w drugiej części albumu, choć poszczególne utwory przerywają leniwą, powolną aurę, i co chwilę wybijają słuchacza ze spokojnego rytmu na rzecz dyskotekowych taktów. Mimo pozornego uspokojenia i oddalenia od charakterystycznych dla GusGus triphopowych klimatów, muzycy nie rezygnują z charakterystycznych dla siebie housowego liryzmu (to skojarzenie pointuje wcześniejszą płytę Arabian horse), uzupełnionego  o synthpopowe wstawki. Choć część krytyków i odbiorców nie jest przekonana do znacznego spowolnienia, które występuje na nowej płycie, to jednak nadal można wyczuć na niej "taneczny dryg", który przez tyle lat porywał fanów GusGus. Z całą pewnością krążkiem tym muzycy udowadniają, że mimo wielu lat obecności na rynku muzycznym, stale radzą sobie z oczekiwaniami swoich stałych i nowych słuchaczy, a także potrafią nawiązać dialog ze współczesnymi tendencjami muzyki elektronicznej.

Koncerty GusGus to nie tylko uczta dźwiękowa. Artyści z wielką starannością podchodzą do kwestii wizualnych, dlatego podczas ich występów niekiedy pojawiają się projekcje filmowe czy animacyjne lub pokazy taneczne, które korespondują z prezentowanymi na scenie utworami. Sporo uwagi zespół poświęca też efektom świetlnym, więc na koncercie z pewnością nie zabraknie kolorów i błysków współgrających z rytmem piosenek.

Julia Niedziejko

  • GusGus
  • 21.05, g. 21
  • Klub Muzyczny B17
  • bilety: 110 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018