Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Dwa oblicza miłości

Kto kiedykolwiek był zakochany wie, że miłość nie jedno ma imię. Tą samą myślą zapewne kierowali się twórcy repertuaru Koncertu Walentynkowego Orkiestry Amadeus , który odbędzie się w najbliższą niedzielę w Auli Uniwersyteckiej.

. - grafika artykułu
Wiesław Prządka, fot. materiały prasowe

Artyści wykonywać będą niemal skrajne stylistycznie utwory. Uwerturą wydarzenia jest platoniczne i sentymentalnie wzruszające Concertino autorstwa Mieczysława Weinberg'a, które z czasem przemieni się w orientalizującą Rapsodię na tematy mołdawskie oraz suitę Radif Leva Knippera, żeby w końcowej fazie osiągnąć najbardziej zmysłowy rodzaj muzyki tanecznej, jakim jest tango w utworach Astora Piazzoli. Pierwotnie wykonywany przez parę mężczyzn, miał być egzemplifikacją ich dominacji, współcześnie odbierany jest zupełnie inaczej - jako najbardziej sensualny taniec, kojarzony z dziką namiętnością, pożądaniem czy walką płci. Same utwory Piazzoli są również nieoczywiste, ze względu na ich stylistkę zwaną "nuevo tango". Przeznaczone na orkiestrę i bandoneon utwory są zaledwie lekkim nawiązaniem do argentyńskiego tańca. Zachowują jego melancholiczność, lecz są kunsztownie stylizowane, aby dorównać wyuczonym przez lata kształcenia klasycznego wymaganiom samego Piazzoli. 

Solistka pierwszej części, Ewelina Nowicka to skrzypaczka, która swoje umiejętności rozwijała od najmłodszych lat. Jest absolwentką szkół muzycznych w Hamburgu i Bremie. Jej repertuar oscyluje między znanymi koncertami Mozarta, Wieniawskiego czy mniej oczywistymi kompozytorami, jak Ignacy Jan Paderewski czy Ludomir Różycki, których unikatowe koncerty skrzypcowe odkryła wraz z dyrygentem Zygmuntem Rychterem. Ma na swoim koncie nagrania prawykonań ów koncertów, jak również twórczości Mieczysława Weinberga, którą odnalazła podczas poszukiwań inspiracji w twórczości Dymitra Szostakowicza. To odkrycie zaowocowało nagraniem Koncertu skrzypcowego g-moll op. 67 pod batutą Dainiusa Pavilionisa wraz z Europejską Orkiestrą Festiwalową oraz Concertina op.42 i Rapsodii na tematy mołdawskie z Agnieszką Duczmal i Orkiestrą Amadeus.

Solistą drugiej części koncertu będzie sławny polski akordeonista i bandoneonista Wiesław Prządka, absolwent poznańskiej Akademii Muzycznej w klasie akordeonu. Miłością darzy muzykę francuską, choć w jego duszy rozbrzmiewa namiętne tango, a zwłaszcza utwory Astora Piazzoli, które naprowadziły go do poznania i zgłębienia sztuki gry na bandoneonie. Jak dotąd jest jedynym solistą, grającym na bandoneonie diatonicznym.

W 2009 r. przyczynił się do reaktywacji krakowskiego zespołu Hot Swing oraz koncertuje po całej Europie i Stanach Zjednoczonych. Ma na swoim koncie triumfalny powrót akordeonu jako instrumentu solowego na sceny filharmonii, rozsławienie stylu starofrancuskiego tańca musette oraz wiele płyt nagranych m.in z własnym zespołem New Musette Quartet, Hot Swing czy New Tango Bridge.

W tak zróżnicowanym repertuarze solistom towarzyszyć będzie doceniana na całym świecie Orkiestra Amadeus pod batutą Anny Duczmal- Mróz, a oprawę wizualną uświetniać będzie pokaz tanga w wykonaniu tancerzy: Agaty Czartoryskiej i Michała Kaczmarka, założycieli Teatru Tanga i Szkoły Casa Buena.

Patrycja Sznajder

  • Koncert Walentynkowy Orkiestry Amadeus
  • Aula UAM
  • 17.02, g. 18
  • bilety: 30, 40 i 50 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019