Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Dekada z gitarą

Łukasz Kuropaczewski i Marcin Wyrostek we wspomnieniach Hiszpańskiej i Argentyńskiej Nocy, wirtuoz flamenco Tomatito oraz Julia Pietrucha to główne gwiazdy tegorocznej, dziesiątej, jubileuszowej edycji festiwalu Akademia Gitary.

.
Łukasz Kuropaczewski, fot. Tomek Nowak

Festiwal trwać będzie w tym roku aż pięć tygodni - od 12 sierpnia do 10 września. Impreza będzie miała wymiar międzynarodowy nie tylko z uwagi na zaproszonych muzyków. Koncert inauguracyjny odbędzie się bowiem, podobnie jak w minionych latach, w Gnieźnie (11.08, Archikatedra) i w Poznaniu (12.08, Aula UAM), ale także w berlińskiej auli Universitat der Kunste (13.08).

Jubileuszowy klimat skłonił organizatorów do zaproponowania publiczności, w ramach koncertu inauguracyjnego, swoistej powtórki z przeszłości. Zabrzmi więc muzyka z gorąco przyjmowanych w przeszłości koncertów Hiszpańskiej i Argentyńskiej Nocy. Wystąpi oczywiście Łukasz Kuropaczewski, a wraz z nim Marcin Wyrostek. Towarzyszyć im będzie Kammerorchester Berlin.

Wirtuozi i debiutanci

Organizatorzy planują w tym roku dotrzeć z muzyką do pięćdziesięciu miejsc koncertowych w całej Wielkopolsce. Podczas festiwalu zaprezentuje się wielu cenionych na międzynarodowym rynku gitarzystów klasycznych, wśród których będą m.in. Pablo Marquez (Argentyna), Judicaël Perroy (Francja), Artyom Dervoed (Rosja), Andrea de Vitis (Włochy), Petrit Çeku (Albania), Susana Prieto (Hiszpania) czy Alexis Muzurakis (Grecja).

Będzie oczywiście także, jak co roku, kurs mistrzowski dla wirtuozów sześciu strun, ale i otwarte warsztaty w KontenerArcie. 27 sierpnia odbędzie się tradycyjny Happening Gitarowy. W tym roku poprowadzi go Wojciech Pilichowski. Nie wiadomo jeszcze, jaki utwór będzie wspólnie wykonywany przez kilkuset (?) gitarzystów.

Dla każdego coś...

Bohaterami Akademii będą nie tylko klasyczni gitarzyści. Jednym z wydarzeń będzie koncert gwiazdy gitary flamenco - Tomatito, w Auli UAM 2 września. Tydzień później w tej samej sali wystąpi, śpiewając i towarzysząc sobie na ukulele, Julia Pietrucha. Tegoroczne gitarowe zmagania zakończy, prezentowany już w naszym mieście, koncert Dire Straits Symfonicznie - 10 września w Teatrze Wielkim.

W programie imprezy, również już tradycyjnie, znajdą się specjalne bloki dla najmłodszych i seniorów. Pojawi się też przegląd gitarowy dla młodych zespołów. W pięciu miastach będą prezentowane "Filmy z gitarą w tle".

Do sprzedaży trafiły już bilety na najważniejsze poznańskie koncerty Akademii. Bilety na koncert inauguracyjny w Poznaniu są w cenach: od 39 zł do 119 zł, na Tomatito od 99 zł do 199 zł, na Julię Pietruchę od 39 zł do 89 zł, wreszcie na Dire Straits Symfonicznie: od 99 zł do 159 zł. Dostępne są na: www.bilety24.pl, www.eventim.pl, www.biletomat.pl oraz w Centrum Informacji Miejskiej, sklepach sieci Empik, Saturn, Media Expert i Media Markt.

Tomasz Janas

  • Akademia Gitary
  • 11.08-10.09
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady(UE) 2016/678 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w plikach cookies.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.