Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Co gra w duszy Kagyumy?

Żeby śpiewać, muszą słuchać się nawzajem w największą uwagą. Kagyuma - kwartet wokalny pochodzący z Wrocławia - w najbliższy czwartek wystąpi w klubokawiarni Meskalina.

.
fot. materiały prasowe

Wokalistki, a zarazem twórczynie zespołu Kagyuma spotkały się na uczelni i postanowiły razem śpiewać. Kolektyw powstał jako eksperyment i próba połączenia czterech wrażliwości, barw, inspiracji i osobowości. Eksperyment się powiódł i Kama Salach (wokal, instrumenty klawiszowe i perkusyjne), Agata Majewska (wokal, instrumenty perkusyjne, dzwonki, ukulele), Julka Kulpa (wokal, tank drum, kalimba, przeszkadzajki) i Marta Mackiewicz (instrumenty klawiszowe, dzwonki) od trzech lat grają razem w zespole Kagyuma. Powodzenie "eksperymentu" zostało dostrzeżone także przez jury konkursów i rady programowe festiwali: zespół może pochwalić się statusem finalisty 37. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, uczestnictwem w programie Must Be The Music oraz nagrodą "Tryton" dla największej osobowości artystycznej 46. Festiwalu Fama. W Poznaniu wystąpił w ubiegłym roku, w ramach Malta Festival Poznań.

Nazwa zespołu pochodzi z połączenia pierwszych sylab imion założycielek grupy. Co gra w duszy Kagyumy? Źródłem inspiracji dla twórczyń jest połączenie kilku gatunków i wrażliwości muzycznych: minimalizm, muzyka etniczna i ludowa oraz jazz. Wielogłosowi towarzyszy brzmienie instrumentów: między innymi kalimby, dzwonków, tank druma i innych perkusonaliów oraz instrumentów klawiszowych. Efekt? Ciepłe, baśniowe i kojące brzmienia, które słuchaczom kojarzyć się mogą z twórczością Bjork czy duetu CocoRosie.

Pierwsze wydawnictwo Kagyumy jest już dostępne - debiutancka EP-ka zespołu zatytułowana po prostu "Kagyuma" ukazała się w grudniu ubiegłego roku. Dla szerokiej publiczności zespół udostępnił utwór "Garden" - singiel promujący minipłytę. Utwór to muzyczna wyprawa na pogranicze światów: osadzonego w baśni i tego, który reprezentuje surową współczesność. Na pierwszym planie ujawniają się pierwotnie, ale wyrafinowanie brzmiące harmonie, które stały się już znakiem rozpoznawczym grupy.

Aleksandra Skowrońska

  • Kagyuma
  • klubokawiarnia Meskalina
  • 1.02, g. 19
  • bilety: 16/20 zł