Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Chłodna perfekcja

Od ich spektakularnego debiutu minęło już sześć lat. Od tego czasu utracili - na szczęście - status "nowej nadziei" polskiej sceny muzycznej. Rebeka po prostu działa w wyznaczonym przez siebie rytmie, pracując nad najnowszym wydawnictwem. W najbliższą niedzielę duet zagra w klubokawiarni Meskalina.

.
fot. Marek Kowalski

Założony w Poznaniu przez Iwonę Skwarek zespół w tym roku będzie obchodził 10. rocznicę działalności, chociaż w ostatecznym kształcie - to znaczy z Bartoszem Szczęsnym na pokładzie - uformowała się w 2010 roku. Wtedy "wdarł się" na scenę muzyki elektronicznej i... elektryzował: melancholijnym, ale chłodnym i energetycznym brzmieniem. Taka była debiutancka epka "Stars" i następująca po niej płyta "Hellada" z charakterystycznym brzmieniem midi, które pojawia się także w późniejszych wydawnictwach duetu. Keyboard Casio, któremu zawdzięczamy ciepłe, chociaż syntetyczne brzmienie, stanowił ważny muzyczny artefakt w historii Iwony Skwarek. W jednych z wywiadów artystka mówiła: - Dostałam go na komunię. Po latach wyjęłam go z kartonu i zabrałam do Poznania. Pewnego dnia usiadłam na podłodze z organkami i dyktafonem, mając zamiar improwizować. Byłam wtedy zafascynowana piosenką z filmu "Mulholland Drive'". Melodia "Stars'' powstała właśnie wtedy na dywanie. A Casio zostało już ze mną, posiada 99 brzmień i 99 różnych bitów - opowiadała.

W 2016 roku duet powrócił z albumem "Davos", inspirowanym "Czarodziejską górą" Tomasza Manna. Płytę określaną przez Bartka Chacińskiego - krytyka "Polityki" - jako "chłodna perfekcja", promował utwór "Falling", perfekcyjnie wpisujący się w to określenie. Na płycie zdecydowanie wyróżnia się "Perfect Man" (także pod względem skojarzeń i inspiracji - niektórzy słyszą w nim bezpośrednie nawiązanie do "Who made who" zespołu AC/DC) z hipnotycznym, przejmującym wokalem i industrialnym brzmieniem, które sprawia wrażenie, jakby mogło powstać zarówno w Berlinie, jak i w ojczyźnie techno - Detroit. Podobnego zdania zdaje się być Kaśka Paluch, która w recenzji albumu stwierdza, że Rebeka "to najlepiej brzmiący duet w Polsce z brzmieniem tak gęstym i soczystym, że chciałoby się je jeść łyżeczką".

Istnieje duża szansa, że najbliższy koncert Rebeki w klubokawiarni Meskalina nie będzie jedynie eksploracją możliwości koncertowych zespołu i prezentacją znanych już publiczności kompozycji. W mediach społecznościowych grupy pojawiło się nagranie z prób z kwartetem smyczkowym do najnowszej kompozycji "We Will Love You". Nowa jakość? Najpewniej - Rebeka nie przestaje eksperymentować, rzucając się w nowe rejony eksploracji brzmienia.

Aleksandra Skowrońska

  • Koncert duetu Rebeka
  • klubokawiarnia Meskalina
  • 4.02, g. 19
  • bilety wyprzedane

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018