Kultura w Poznaniu

Muzyka

Gitara i falset

Brytyjski zespół gitarowy powraca na koncerty do Polski. Kolejna odnoga trasy promującej drugi album Nothing But Thieves wciąż trwa. Grupa zagra w naszym kraju już dwunasty koncert - wystąpią w środę na MTP.

Czytaj artykuł
Od Milesa Davisa do muzyki Fusion

Billy Cobham to muzyk doskonale znany wszystkim entuzjastom jazzu, prekursor muzyki Fusion i prawdziwy wirtuoz perkusji, współpracujący z największymi muzykami XX wieku. Podczas koncertu, który da we wtorek w klubie Blue Note, poczujemy rytm amerykańskiego jazzu z domieszką rocka.

Czytaj artykuł
Humanizm na scenie

Zespół Jazzpospolita jest na polskiej scenie muzycznej od dekady. W tym czasie zdążył nagrać już siedem wydawnictw i zagrać dziesiątki koncertów w całym kraju. Rok temu ukazała się kolejna płyta grupy - "Humanizm", a w najbliższy wtorek zagrają w Poznaniu.

Czytaj artykuł
Subtelny czar Babooshek

Członkowie tego zespołu, a szczególnie chyba jego liderki, zdawali się w ostatnich latach nie poświęcać mu tyle uwagi, na jaką zasługuje, a przez to mogła zapomnieć o nim publiczność. Oto jednak jedyne w swoim rodzaju znakomite Babooshki powracają z nową płytą, a zanim ta się ukaże - koncertem, który już 4 listopada w Meskalinie.

Czytaj artykuł
Mroczne przestrzenie

Klub LAS na czas halloweenowo-zaduszkowy przygotował wspaniały, potrójny koncert muzyki noise'owej i ambientowej. Wystąpią artyści z Australii, Kanady i Danii.

Czytaj artykuł
Zadawać niewygodne pytania

Zespół Reprezentacyjny, Andrzej Stasiuk z Haydamakami, L.U.C., a także Mariusz Lubomski i Mirosław Czyżykiewicz gościnnie w spektaklu szczecińskiego Teatru Polskiego - to tylko niektóre z atrakcji tegorocznego festiwalu Frazy. Potrwa on od 2 do 6 listopada.

Czytaj artykuł
Jazzowe sparingi

Już po raz czwarty do Poznania zjadą się zespoły jazzowe, by zmierzyć się na muzycznym ringu. Dzieli je wiele - style, składy, wrażliwość. Łączy - pasja i uznanie na międzynarodowej scenie. Kogo usłyszymy podczas Jazz Ring Festival 2018?

Czytaj artykuł
Uniwersalne, ludzkie requiem

Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem pocieszeni będą - tak zaczyna się utwór Johannesa Brahmsa napisany po śmierci jego matki i przyjaciela. Ein deutsches Requiem przynoszące nadzieję, pocieszające; requiem dla ludzi wszystkich wyznań, uniwersalne tak samo jak wybrane przez kompozytora teksty.

Czytaj artykuł
Muzyczne rodzeństwo

Kwiat Jabłoni to wyjątkowy duet Kasi i Jacka Sienkiewiczów, którzy w marcu zachwycili internautów utworem "Dziś późno pójdę spać". W swojej muzyce wykorzystują intrygującą mieszankę wokali i nieoczywiste instrumentarium.

Czytaj artykuł
Swingujący jazz

A co gdyby tak powrócić do tradycji przedwojennego jazzu? Jazz Band Młynarski - Masecki to artyści, którzy wyróżnili wśród muzyki jazzowej pewną uniwersalność, znakomicie odwołując się do starej tradycji polskich orkiestr jazzowych okresu międzywojennego. Do tańca będzie można ruszyć wraz z nimi w najbliższy czwartek podczas koncertu w Auli Uniwersyteckiej.

Czytaj artykuł
Rozśpiewana kuchnia

Liczące niecałe dwadzieścia tysięcy mieszkańców miasteczko Viljandi w południowej Estonii jest stolicą muzyki folkowej, z której słynie ten kraj. To właśnie w Viljandi od wczesnych lat 90. latem każdego roku odbywa się festiwal muzyczny, którym żyje całe miasteczko. Stamtąd wywodzą się również niektórzy artyści, w swojej twórczości sięgający po folk.

Czytaj artykuł
Nowe kolory Saagary

Do Poznania powraca Wacław Zimpel ze swym najbardziej orientalnym i chyba najbardziej "etnicznym" zespołem/projektem. W najbliższą niedzielę w Sali Wielkiej CK Zamek przedstawi współtworzoną przez muzyków hinduskich Saagarę.

Czytaj artykuł
Karpackie ethnocore

Projekt Karpaty Magiczne w tym roku świętuje dwudziestolecie. Marek Styczyński i Anna Nacher odwiedzą w najbliższą sobotę Pawilon, aby zaprezentować materiał z dwóch albumów oraz zagrać premierowe kompozycje, czemu towarzyszyć będzie pokaz krótkich filmów eksperymentalnych.

Czytaj artykuł
Ostatni muzykanci

O wiejskich muzykantach mówi się często narracją przeszłości. Niektórzy zapominają nawet o przaśnych folklorach, barwnych cepeliach, a przede wszystkim o dawnej beztroskiej wsi, wypełnionej dźwiękami muzyki ludowej. Jej pamięć zostanie jednak przywołana w najbliższą sobotę a za sprawą premiery filmu dokumentalnego Ostatni muzykanci dorzecza Prosny oraz potańcówki z kapelą Gołoborze i DiaBuBu, które to atrakcje czekać będą na wszystkich zainteresowanych w Domu Tramwajarza.

Czytaj artykuł
Historia jednego coveru

Polski neofolk i muzyka ludowa są teraz na fali. Jeszcze nie ucichł na dobre szum po premierze Zimnej wojny Pawlikowskiego, w którym muzyka wykonywana przez zespół wzorowany na Mazowszu jest jednym z głównych wątków, a już mamy okazję słuchać kolejnych folkowych eksperymentów.

Czytaj artykuł
Siostrzeństwo

Musiało upłynąć wiele wody, by siostry Przybysz znów połączyły siły. Nie będzie to jednak wejście do tej samej rzeki, bo od czasu rozwiązania kultowego już duetu Sistars, w którym Natalia i Paulina rozpoczęły swoją muzyczną karierę minęło pięć lat, podczas których naprawdę wiele się działo na ich zawodowej drodze.

Czytaj artykuł
Niezakazane piosenki

Złośliwi mówili, że Strachy na Lachy to tylko przerywnik Pidżamy Porno. Ot, lekka i niezobowiązująca odskocznia od poważnego grania. Szesnaście lat, osiem płyt i jeden Paszport Polityki później, krytyczni mogą jedynie opuścić głowę pod ciężarem swojego błędu. Albo wybrać się na ich sobotni koncert w Sali Wielkiej CK ZAMEK w Poznaniu.

Czytaj artykuł
Szczęśliwy jazzman

Niewątpliwie jest jedną z największych legend polskiej muzyki jazzowej. Wydany przed dwoma laty album "Polish Jazz - Yes!" potwierdza, że wciąż znajduje się w świetnej formie. W sobotę 13 października w Poznaniu zagra Zbigniew Namysłowski.

Czytaj artykuł
Neoromantyzm

- Czuliśmy w środku, że jeśli my dojrzewamy, to nasza muzyka powinna podążać razem z nami - mówi Adam Miller z duetu Romantycy Lekkich Obyczajów. Muzycy wystąpią w Klubie Pod Minogą z nowym materiałem z albumu "Neoromantyzm", na który trafiły piosenki bardziej poważne i nostalgiczne.

Czytaj artykuł
Łódzka fabryka ładnych linijek

- Coś przerywa - oznajmiają Dwa Sławy na nowym albumie. O co chodzi? - O odpowiedzialność - tłumaczą koncept. - I o to, jak wszystkim nam z nią nie po drodze. I nie mów, że nie. A może o to, żeby jeszcze więcej osób mogło odebrać? Pomimo deklarowanych problemów z łącznością raperzy zapraszają do Klubu u Bazyla, gdzie 12 października zagrają premierowy koncert, promujący album zatytułowany - a jakżeby inaczej - "Coś przerywa".

Czytaj artykuł
1 57 Strona 58 59 60 61