Kultura w Poznaniu

Muzyka

Muzyka, reakcja, rewolucja

To trzeci koncert tego zespołu w Poznaniu, a w całym kraju zagrali ich jeszcze więcej - grupa Algiers po raz kolejny wraca do Polski. Warto skorzystać z okazji, by zobaczyć ich na żywo.

Pomorskie demony

Żywiołak wykorzystuje dźwięki do wytworzenia tajemniczej, niepokojącej aury. Ich folk to nie sielankowe opowiastki o miłości czy naturze. Członkowie i członkinie zespołu skupiają się na demonologii ludowej, dlatego wszelkie elementy grozy są tu podkręcane w celu wytworzenia mrocznego nastroju. Zespół wystąpi w piątek w Domu Tramwajarza. W Poznaniu będzie promował swoją najnowszą płytę - "Wenedzki sznyt".

Przestrzeń dla muzyki improwizowanej

- To muzycy, którzy potrafią grać każdą muzykę, ale grają właśnie taką, bo tak im w duszy gra - tak o artystach zajmujących się muzyką improwizowaną mówi Andrzej Nowak, który wspólnie z Pawłem Doskoczem przygotował cykl koncertów "muzyki spontanicznej" w klubie Dragon. Jako pierwsi wystąpią w tym roku członkowie rosyjskiego zespołu Brom.

Żywa tradycja

- Tych mistrzów, którzy mnie interesują niestety nie ma już między nami, ponieważ szukałem skrzypków weselnych z roczników przedwojennych, którzy grali bez elektryczności - mówi Mateusz Niwiński z Kapeli Niwińskich*, która przybliża współczesnym dawną muzykę taneczną. Jak? Na przykład organizując wieczór oberków w Domu Tramwajarza.

Filharmonia wirtuozowska

Melomani, którzy w zimowe wieczory potrzebują wyjątkowo silnych argumentów, żeby opuścić ciepło domowego ogniska, powinni zwrócić uwagę na lutowe propozycje Filharmonii Poznańskiej. Na przekór chłodnej aurze atmosfera w Auli Uniwersyteckiej okaże się niemal wiosenna. Publiczność czeka ożywcza świeżość nieoczywistego repertuaru i nowych interpretacji.

Edukacja może być balastem

- Od początku miałam potrzebę wyrażania się i znalezienia własnej przestrzeni muzycznej - mówi Kasia Piszek. To warszawska wokalistka, która posiada solowy projekt Kasai. Artystka już 7 lutego wystąpi w Meskalinie, gdzie zagra utwory zapowiadające jej debiutancki album.

Inne stany jazzu

Poznań odwiedzi w niedzielę piątka artystów z Drezna. Jako zespół Mozaik zaproponują w Blue Note jazz z elementami soulu, hip-hopu i rocka.

Techno przetrwa wszystko

Jeden z najbardziej znanych niemieckich didżejów wkrótce rozpocznie trasę po Polsce. Paul Kalkbrenner - gwiazda berlińskiej sceny techno - tym razem wystąpi także w Poznaniu. Didżej na dobre zagościł w świadomości fanów muzyki elektronicznej, a obecnie promuje swój ósmy album studyjny.

Karnawał w oberkowym transie

Spojrzenie na folklor od czasów powojennych zmieniło się diametralnie. Współcześnie z pewnością dostrzegamy w nim nie tylko zasłonę dla kultury państwa komunistycznego, lecz również alternatywę dla konsumenckiego i zglobalizowanego świata teraźniejszości. Prostota folkloru uzewnętrznia się w kawałku klepiska, muzyce oraz transowym i wywalającym niezrównane pokłady energii tańcu. Na ten muzyczny i pełen pasji potańc już w najbliższą sobotę w Domu Tramwajarza zapraszają muzykanci z Kapeli Niwińskich oraz kapeli Gołoborze.

Szalona paleta barw

Duet Lightning Bolt próbuje pogodzić zwariowane pomysły z tworzeniem muzyki z myślą o słuchaczach. W czwartek zagrają w Pawilonie.

Grzech łakomstwa, czyli muzycy z pełnymi brzuchami

Muzyka i jedzenie? U żadnego z kompozytorów (choć pokaźne brzuchy niektórych z nich wskazują na kulinarne inklinacje równe muzycznym) nie łączą się one tak jak u Rossiniego. Twórca 39 oper dzieła sceniczne skończył komponować w wieku 37 lat, by zająć się mniej wymagającymi formami oraz... zgłębianiem sztuki kulinarnej.

Wieczerzajmy z Burnsem!

Jednym z tradycyjnych szkockich świąt są urodziny narodowego wieszcza Roberta Burnsa. Z tej okazji w najbliższą niedzielę 27 stycznia w Blue Note wystąpi Jig Reel Maniacs - poznańska grupa zajmująca się muzyką szkocką.

Tworzenie na bieżąco

- Myślę, że improwizacja pozwala zbliżyć się nam do tego, co chcemy przekazać - mówi Franciszek Raczkowski, który wraz z Mikołajem Kostką tworzy duet wykonujący jazz minimalistyczny i intymny. W sobotę obaj wystąpią w Centrum Kultury Zamek.

Ludziki proszą do tańca

Pablopavo to nie tylko czołowa postać polskiej sceny muzycznej i wybitny "tekściarz", ale też laureat i finalista najpoważniejszych konkursów literackich. W piątek w Zamku będzie promował swój najnowszy, znakomity album, nagrany z zespołem Ludziki.

Zupełnie nowy Patrick the Pan

- Gdzieś znów słyszałem, że mam głos jak A, wąsy jak D i piosenki jak R - śpiewa Patrick the Pan, czyli Piotr Madej, w utworze "S30E01" z ostatniej, już trzeciej płyty. W ramach trasy promującej album "trzy.zero" artysta odwiedzi wraz ze swym zespołem Poznań i wystąpi w Meskalinie.

Pustki i co dalej?

"Nowy rok, zima jest, kamień leży, aż go kiedyś siłę będę wtoczyć miał/ Może wtedy uda się?/ A teraz tchu mi brak" - śpiewały Pustki w 2006 roku na płycie "Do mi no", która przyniosła zespołowi dużą popularność. Dziś tchu zabrakło z pewnością także fanom bandu, który od kilkunastu lat współtworzy polską scenę pop-rockową. I współtworzyć wkrótce przestanie.

Karnawał prawykonań

Orkiestra to "narzędzie" służące zazwyczaj do wykonywania tzw. muzyki poważnej. To dalekie uproszczenie, niemniej sale koncertowe filharmonii - a więc główne miejsca, w których takie zespoły występują - rozbrzmiewają raczej symfoniami i uwerturami, aniżeli standardami jazzowymi. Z drugiej strony zapominamy, jak wiele utworów muzyki klasycznej służyło rozrywce i zabawie. Taką stronę muzyki - zarówno klasycznej, jak i jazzowej - zgłębi kolejny koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus.

Ludzka, muzyczna maszyna rytualna

Występ Phurpy to niecodzienne wydarzenie, balansujące na granicy koncertu oraz obrzędu rytualnego. Muzyka, która powstała pod wpływem inspiracji muzyką pre-buddyjską i eksperymentami noisowymi, wybrzmi w sobotę w poznańskim Pawilonie. Dodatkowo ten unikatowy, mistyczny popis dźwiękowy zostanie wsparty obecnością twórców z dwóch innych projektów muzycznych: The Nent i Skrei.

UWAGA! ZMIANY! Kulturowy tygiel*

Koncertowali z powodzeniem na całym świecie, ich płyty wydawała słynna oficyna Tzadik, są jednym z najoryginalniejszych zjawisk ostatnich dwóch dekad na polskiej scenie muzycznej. Zespół Bester Quartet wystąpi w piątek w Blue Note w ramach 22. Dnia Judaizmu.

UWAGA! ZMIANY! Kpił z porównań*

Premierą "Halki" 31 sierpnia 1919 roku, ponad sto lat po urodzinach Stanisława Moniuszki, zainaugurowano pierwszy sezon w poznańskim Teatrze Wielkim. Celebrację 200. rocznicy urodzin kompozytora rozpocznie z kolei Filharmonia Poznańska. Rok 2019 będzie szczególny zarówno dla poznańskiej instytucji, jak i całej Polski, gdyż Moniuszko został patronem roku.

1 53 Strona 54 55 56 57