Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Kino bardzo krótkometrażowe

Co można zrobić w ciągu 100 minut? Dojechać pociągiem z Poznania do Konina, rozegrać dwie emocjonujące partie w Osadników z Catanu, obejrzeć dwa odcinki serialu Suits (i to z małą przerwą na herbatę). A gdyby tak obejrzeć 100 filmów?

.
Kadr z filmu "AvocadoMan", fot. materiały organizatorów

Kino Rialto i Fundacja Ad Arte zapraszają po raz trzeci na 100 films in 100 minutes - seans stu ekstremalnie krótkich filmów z każdego zakątka świata wybranych przez selektorów ukraińskiego Kiev International Short Film Festival w roku 2018. Czego możemy się spodziewać w ciągu tych niespełna dwóch godzin? Najprościej chyba powiedzieć że... wszystkiego. Nie jest to propozycja dla każdego widza, a tylko dla amatorów mocnych kinowych wrażeń. Sto kompletnie różnych filmów to przecież sto różnych opowieści, ponad stu bohaterów, niezliczona ilość planów filmowych.

Najróżniejsze techniki filmowe, od aktorskich fabuł i dokumentów, przez filmy poklatkowe (Chris Plimmer i jego wielokrotnie nagradzane Face Value) po dominujące w zestawie animacje 3d. Spodziewać się możemy zabaw z filmową formą jak w krótkim filmie o autobusie linii 612 OMNIBUSSSSSS niemieckiego twórcy Kuesti Fraun lub w opierającym się na przygotowanych ręcznie modelarskich makietach one minute of miniatures Clemensa Wirtha.

Wśród autorów znajdziemy zarówno zawodowych filmowców (Johnson Cheng, autor dokumentu Milka był m.in. asystentem reżysera w filmie Kung Fu Panda 3), pracujących w szeroko pojętej reklamie animatorów jak wspomniany już Plimmer, czy Wirth mający na koncie między innymi reklamy dla Eurosportu, jak i współpracującego z NASA Sama Molleura.

Tak niejednorodne grono twórców zapewnia intensywne sto minut w Rialto. Trzeba się przygotować na nieustającą ferię kolorów i dźwięków i raczej całościowe doświadczenie pokazu niż pojedynczych filmów. Nie potrafimy przecież całkowicie oddzielić stu tak bardzo różnych opowieści w tak krótkim czasie.

A może właśnie potrafimy? W dobie kultury obrazowej, w dobie messengerowych i smsowych komunikatów, multitaskingu i skróconej koncentracji może to właśnie taka krótka forma jest dobrym sposobem na przyciągnięcie naszej uwagi?

Adam Jastrzębowski

  • 100 Filmów w 100 minut 2019
  • 16.01 g. 19
  • Kino Rialto
  • bilety wyprzedane

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019