Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Każdy ma swój Everest

O najsłynniejszej polskiej himalaistce i trudach dokumentacji jej życiorysu opowie Anna Kamińska, autorka książki "Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci".

. - grafika artykułu
Okładka książki "Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci". Wydawnictwo Literackie, 2017

Jako trzecia kobieta na świecie, pierwsza Europejka i pierwsza osoba z Polski stanęła na Mount Everest, najwyższym szczycie Ziemi, zaś jako pierwsza kobieta - na szczycie K2. Wanda Rutkiewicz wzbudzała skrajne emocje, nie można jej jednak odmówić niewątpliwych zasług w dziedzinie polskiego himalaizmu. Propagatorka samodzielności kobiet w spinaczce, stała się poniekąd jej ofiarą. Zginęła podczas wyprawy na Kanczendzongę w 1992 roku - mimo braku sprzętu biwakowego postanowiła w samotności przeczekać noc na wysokości ponad ośmiu tysięcy metrów.

W góry miała chodzić "jak na zatracenie". Anna Kamińska zwraca uwagę w jednym z wywiadów, że życie usłane ryzykiem, które wybrała sobie himalaistka (podobno często powtarzała, że "zginie w górach"), miało być pokłosiem rodzinnych traum. Śmierć, obecna w domu Wandy Błaszkiewicz - bo tak brzmiało jej panieńskie nazwisko - nie została nigdy przepracowana. Dlatego tak atrakcyjne miały stać się rejony, w których z tym tajemniczym, fascynującym i strasznym zjawiskiem mierzyć się trzeba niemal na każdym kroku.

Życiowe wybory Wandy Rutkiewicz - od pasji i zatracenia w spinaczce po wybór partnerów życiowych - autorka określa jako wynikające bezpośrednio ze złożonego charakteru himalaistki. "To była skomplikowana osobowość, którą chciałam pokazać z wielu stron, nie zamieniać w pomnik, ale i nie odbrązawiać. Napisałam tę książkę dlatego, że nie dość, że Wanda była tak jednowymiarowo przedstawiana w różnych tekstach, to jeszcze - co odkrywałam ze zdumieniem - portretowano ją nierzetelnie. (...) Chciałam się dowiedzieć, z czego tak naprawdę była zbudowana kobieta, o której słyszałam, że (...) »szła po trupach do celu«" - mówiła autorka w wywiadzie z Anną Sańczuk dla Gazety.pl.

Bazując między innymi na nieznanych wcześniej dokumentach i rozmowach przeprowadzonych po raz pierwszy z bliskimi Wandy Rutkiewicz, Anna Kamińska stworzyła biografię "uczłowieczającą" najsłynniejszą polską himalaistkę. Pokazała ją jako kobietę skrajnie samodzielną i oddaną życiowej pasji. Po książce "Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak" w ręce czytelników trafiła więc kolejna pozycja autorki, która zmienia mity i plotki w opowieść o... życiu, bo tak trzeba nazwać historię o pokonywaniu własnych słabości, spalaniu się w pasji i inspirowaniu innych. W końcu najsłynniejsze zdanie Wandy Rutkiewicz to "Każdy ma swój Everest".

Aleksandra Skowrońska

  • spotkanie z Anną Kamińską, autorką książki "Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci"
  • prowadzenie: Anna Misztak
  • 18.09, g. 18
  • CK Zamek, Sala Kinowa
  • wstęp wolny