Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Jazzowe sparingi

Już po raz czwarty do Poznania zjadą się zespoły jazzowe, by zmierzyć się na muzycznym ringu. Dzieli je wiele - style, składy, wrażliwość. Łączy - pasja i uznanie na międzynarodowej scenie. Kogo usłyszymy podczas Jazz Ring Festival 2018?

. - grafika artykułu
Skalpel Big Band, fot. Hołoszkiewicz

Projekt Fundacji Mały Dom Kultury, Klubokawiarni Meskalina i Klubu Dragon z każdą edycją się rozwija. I chociaż w okresie jesiennym w Poznaniu mamy wiele festiwalowych i jazzowych propozycji (w tym roku z pewnością największą z nich jest Gala Ery Jazzu), to podczas Jazz Ring Festival publiczność powinna dopisać, ponieważ zaproszone zespoły tworzą niezwykle urozmaicony i najwyższej jakości repertuar. Tegoroczną nowością jest poszerzenie mapy miejsc, w których odbywają się koncerty - dołączyły do niej CK Zamek oraz Pawilon.

Już 1 listopada w Fundacji Mały Dom Kultury czeka nas koncert freejazzowego Escalator Trio. Po dobrze przyjętej płycie Escalator proponują kolejny krążek z jazzem improwizowanym - No-Exit Corner. Organizatorzy festiwalu podkreślają, że płytę saksofonisty Kena Vandermarka (USA), perkusisty Klausa Kugela (Niemcy) i Marka Tokara (kontrabas) wyróżnia przestrzeń, barwa, niezależność, przejrzystość i ogromna chęć posunięcia się naprzód. Czy wśród poznańskiej publiczności znajdą się wielbiciele nowoczesnego, intensywnego grania?

Prawie trzy tygodnie będziemy musieli czekać na kolejny koncert. Tym razem dobrze znany, doskonale przyjęty Skalpel, czyli klasyka europejskiego nu jazzu. W pierwszych dwóch płytach (Skalpel i Konfusion) zespół postanowił odkopać polskie utwory jazzowe lat 60. i 70. i nadać im nowoczesne, elektroniczne brzmienie. Kultowe melodie i tematy jazzowe przeszłości zostały przez nich skopiowane i poprzestawiane metodą wytnij-wklej. Marcin Cichy w rozmowie z "Polityką" opowiedział o stylu duetu: "Najbardziej to chyba jesteśmy konceptualistami, wcześniej Igor był didżejem, puszczał płyty w klubach i dlatego pewnie nazywa się nas didżejami. Ktoś może nas też nazwać wyrafinowanymi złodziejami, bo plądrujemy różne muzyczne pola, by potem lepić z tych zdobyczy coś własnego i dajemy to ludziom, czyli uprawiamy plądrofonię". Podczas festiwalu muzyka duetu zostanie rozpisana na big band po to, by uwolnić ich twórczość zarówno od sampli, jak i elektroniki. Koncert odbędzie się w CK Zamek.

Połączenie stylu muzyki filmowej i teatralnej z folkiem, elektroniką oraz nietypowym instrumentarium - taką mieszankę gwarantuje włoska formacja Dead Cat In A Bag, która wystąpi w Meskalinie. Chociaż niewiele ma wspólnego z jazzem, to warto zaspokoić ciekawość i poznać zespół oferujący "trochę piasku z meksykańskiej pustyni, trochę śniegu z rosyjskiej tundry, francuskie perfumy, walc prosto z westernu i martwego kota, któremu zostało jeszcze jedno życie".  Na koniec festiwalu holenderski StarkLinnemann Quartet z akcentem polskim. Frontman zespołu, swoją miłość do muzyki Chopina oraz etnicznych rytmów wyraził w podwójnym albumie Chopin Volume II & III. Tego dnia w Pawilonie usłyszymy więc znane tematy, jednak w jazzowej, a nawet tanecznej odsłonie.

Aleksandra Kujawiak

  • Jazz Ring Festival
  • 1-2.12:
  • 1.11, g. 20.30, Fundacja Mały Dom Kultury, Escalator Trio, bilety: 20 zł
  • 21.11, g. 20, CK ZAMEK, Skalpel Big Band, bilety: 35-40 zł
  • 22.11, g. 20, Meskalina, Dead Cat In A Bag, bilety: 15 zł
  • 30.11, g. 20, Pawilon, StarkLinnemann Quartet, bilety: 20 zł
  • bilety: 15-40 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018