Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Japonia do poznania

Przegląd filmowy "Nieznane oblicza Japonii" jest swoistą kompozycją współczesności zderzającej się z tradycją. To znakomita okazja, by odkryć Japonię nieznaną, przepełnioną tradycyjnymi rytuałami, performatywnymi spektaklami gawędziarzy czy mieszczańskim gwarem okresu Edo. Startuje w piątek w Kinie Pałacowym.

.
"Koci samuraj", fot. materiały prasowe

Rok 2019 to czas świętowania stulecia przyjaźni między Japonią a Polską. Z tej okazji odbywa się wiele kulturalno-społecznych wydarzeń podkreślających tworzoną przez lata wspólnotę obu krajów, a także zachęcających do poznania japońskiej kultury. Jednym z nich jest przegląd "Nieznane oblicza Japonii" przygotowany przez kino Pałacowe.

Prezentowane podczas przeglądu filmy dobrano z myślą o zróżnicowanym wieku współczesnego widza - znajdzie się zatem coś dla pasjonatów japońskiej rzeczywistości, tych dopiero wkraczających na ścieżkę fascynacji kulturą Orientu oraz widzów najmłodszych. Organizatorzy podkreślają, że głównym założeniem cyklu jest przedstawienie kraju z uwzględnieniem tradycji i historii oraz portret świata poprzez zwrócenie uwagi na animalistyczną perspektywę, co z pewnością jest ukłonem w stronę dziecięcej publiczności.

Trzy festiwalowe dni to prezentacja odpowiednio trzech filmów z lat 2013-2018. Wspólnym tematem pokazów zdaje się być wszechstronnie rozumiana tradycja konstytuująca kulturalny obraz Kraju Kwitnącej Wiśni.

Pierwszy pokaz to film dokumentalny Mawari Kagura (reż. Endo Kano, Osawa Mirai), który odwołuje się do historycznego, sakralnego widowiska z Tohoku i portretuje wielopokoleniowe rytuały, dzięki którym Japończycy przepracowują troski życia codziennego. 

Druga propozycja, czyli Oshin (reż. Shin Togashi) to realizacja nawiązująca do serialu o tym samym tytule, emitowanego w latach 80., a cieszącego się sporą popularnością w niemal 68 krajach. Seria opowiadała historię głównej bohaterki, Oshin, która niespodziewanie postanawia wybrać się w kolejową podróż. Podczas gdy rodzina usiłuje ustalić aktualne miejsce przebywania Oshin, jej wnuk - Kei - przypomina sobie opowiedzianą przez babcię historię o Kokeshhi, tradycyjnej drewnianej lalce i dokonując jej pamięciowej rekonstrukcji postanawia rozpocząć indywidualne poszukiwania. Gdy udaje mu się odnaleźć Oshin, wspólnie z główną bohaterką cofa się w czasie, poznając młodość i późniejsze życie babci. Jak piszą organizatorzy, współczesna, filmowa wersja kultowego serialu "to opowieść o uporze, emancypacji i niezłomności wobec przeciwności losu".

Trzecia propozycja przeglądu to film Jeszcze raz (reż. Hiroyuki Itaya), którego twórcy również decydują się na sentymentalną podróż w czasie, tym razem do lat 1603-1858, czyli okresu Edo. Bohaterem tej opowieści jest gawędziarz, który wykonuje rakugo - tradycyjne japońskie przedstawienie, w którym to opowiadający za pomocą papierowego wachlarza i materiałowej chusteczki prowadzi humorystyczny monolog. Film jest także sentymentalną historią o przyjaźni łączącej mistrza i ucznia, a przy okazji stanowi atrakcyjną historycznie narrację ukazującą mieszczańską rzeczywistość charakteryzującą okres Edo.

Druga część przeglądu filmowego to realizacje nawiązujące do Międzynarodowego Dnia Kota przypadającego 17 lutego. W tym bloku widzowie mogą wybierać pomiędzy dwoma filmami - Czarnym kotem Rudolfem (Kunihiko Yuyama, Motonori Sakakibara) a Kocim samurajem (reż. Yamaguchi Yoshitaka). Pierwsza propozycja to animowana historia, inspirowana książką o tym samym tytule; przedstawia losy głównego bohatera, którym jest nie kto inny, jak kot Rudolf, który nigdy wcześniej nie opuszczając domu, przekracza próg dzielący go od świata zewnętrznego i rozpoczyna fascynującą przygodę wraz z nowymi zwierzęcymi przyjaciółmi.

W Kocim samuraju twórcy powracają do przywoływanego już wcześniej okresu Edo - w tym przypadku głównym bohaterem jest samuraj, jednak powierzone mu zadanie abstrakcyjnością przypomina nieco tokijskie wojaże Rudolfa - Madarame Kyutaro dostaje bowiem płatne zlecenie polegające na zabiciu kota, który ponoć opętał właściciela.

Klaudia Strzyżewska

  • Przegląd filmowy "Nieznane oblicza Japonii"
  • Kino Pałacowe
  • 15-17.02
  • bilety: 10 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019