Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Jak spędzić Światowy Dzień Książki? Sprawdźcie!

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia na całym świecie. W Poznaniu nie zabraknie okazji do świętowania.

Światowy Dzień Książki 23.04 - grafika artykułu
Światowy Dzień Książki 23.04

Dwudziesty trzeci kwietnia to szczególna data. To nie tylko rocznica urodzin lub śmierci takich pisarzy jak: Miguel de Cervantes, William Szekspir czy Vladimir Nabokov, ale również święto narodowe Katalonii, czyli dzień świętego Jerzego. Tego dnia kobiety, zgodnie z tradycją, obdarowywane były czerwonymi różami, a mężczyźni otrzymywali od nich książki. W 1926 roku wydawca Vicente Clavel Andrés, zaproponował, by ten dzień był świętem książki. Dopiero w 1995 roku ustanowiło go UNESCO. Do Polski tradycja ta zawitała sześć lat temu. Tego dnia na całym świecie podejmowane są przeróżne inicjatywy, które służą zarówno promocji czytelnictwa, jak i ochronie praw autorskich i własności intelektualnej.

Światowy Dzień Książki związany jest również z prawami autorskimi. Powszechna konwencja ds. praw autorskich zaczęła obowiązywać dopiero w 1956 roku, choć pierwsza powstała jeszcze w latach 80 XIX wieku. Polska przystąpiła do niej w latach 70 i od wtedy, znak copyright, czyli zastrzeżenia praw autorskich, możemy zobaczyć na książkach, filmach i płytach.

W 2013 roku Światową Stolicą Książki jest Bangkok, z hasłem "Bangkok read for live". Rokrocznie tytuł ten przyznaje międzynarodowa komisja składająca się z przedstawicieli UNESCO, IPA-UIE (Międzynarodowego Stowarzyszenia Wydawców), IBF (Międzynarodowej Federacji Księgarzy) oraz IFLA (Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Bibliotekarzy). W Polsce tegoroczne obchody zainauguruje 19 kwietnia konferencja prasowa PIK w Bibliotece Narodowej. Organizatorami obchodów są: Biblioteka Narodowa, Polska Izba Książki, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek i Izba Księgarstwa Polskiego.

W Poznaniu na ten dzień zaplanowano akcję bookcrossingu, czyli "uwalniania książek". Idea ta polega na bezpłatnym przekazywaniu książek, najczęściej poprzez zostawianie ich w miejscach publicznych. Ktoś może je wtedy zabrać, przeczytać i z powrotem zostawić w tym samym bądź też innym miejscu, by książka zyskała nowego odbiorcę. Zainteresowani akcją, którzy przyniosą książki do 30 kwietnia do Starostwa Powiatowego w Poznaniu (II piętro - pokój 227), otrzymają gadżet z logo Powiatu Poznańskiego. Ich książki zostaną "uwolnione" 23 kwietnia. Na terenie Starostwa pojawi się wówczas specjalne stoisko, z którego każdy będzie mógł wziąć książkę, a po jej przeczytaniu, zgodnie z zasadą bookcrossingu, przekazać dalej. Akcja potrwa do 10 maja.

Poza tym 23 kwietnia w całej Polsce organizowana jest akcja czytania pod chmurką. O g. 18 wszyscy zainteresowani, również poznaniacy, powinni wyjść z domów i na ławkach, trawnikach i przystankach autobusowych zatopić się w lekturze.

Monika Nawrocka-Leśnik

Księgarnia "Skład Kulturalny" (ul. Św. Marcina 24)
20.04, g. 10 warsztaty dla najmłodszych dzieci "Bimbą po Poznaniu"; g. 12 zajęcia pt. "Ratusz, koziołki, bimby, rogale, zoo, Stary Marych, no i tak dalej" oraz spotkanie z Elizą Piotrowską
23.04, g. 10 spotkanie z Anną Czerwińską-Rydel, autorką książki "Po drugiej stronie okna"; g. 12 spotkanie z Małgorzatą Żółtaszek i jej najnowszą książką "O Mateuszku, który bał się ciemności, Basi, która nie lubiła buziaków i inne historyjki"
W tym czasie w księgarni odbywać się także będzie wystawa ilustracji Krystyny Lipki-Sztarbałło, którą zorganizował poznański oddział Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.

Biblioteka Raczyńskich (pl. Wolności 19)
22.04, g. 18 Poznański Przegląd Wydawniczy - Książki Zimy. Goście: Anna Czerwińska-Rydel ("Po drugiej stronie okna"); Grażyna Jagielska ("Miłość z kamienia") oraz Iwona Luba ("Berlina. Szalonych lat dwudziestych"), spotkanie poprowadzą profesorowie: Przemysław Czapliński i Piotr Śliwiński

Biblioteka Uniwersytecka (ul. F. Ratajczaka)
23.04 ogólnopolskie warsztaty naukowe (zajęcia zamknięte)

Księgarnia z Bajki (os. Przyjaźni 125)
23.04, g. 16.30 spotkanie z opowieścią pt. "Powróćmy do początku. Na początku było słowo", które zostało zrealizowane wraz ze Stowarzyszeniem "Jeden Świat"

Empik (ul. Ratajczaka 44)
23.04 g. 12-20 obchody Światowego Dnia Książki: Wyspa Czytelników, warsztaty poświęcone książce dla dzieci, flashmob "5 minut dla książki. Czytamy pod chmurką"
g. 18 spotkanie z Wojciechem Kłosowskim ("Nauczyciel Sztuki")
g. 19.30 spotkanie z Marcinem Mortką ("Zagubieni. Inwazja")