Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Intelektualna siła irańskiego kina

Z każdego cenionego festiwalu filmowego wraca z nagrodą. "To jedno z najważniejszych nazwisk współczesnego kina" - nie boją się pisać o nim krytycy...

.
"Co wiesz o Elly?". Fot. mat. dystrybutora

Na spotkanie z kinem irańskiego reżysera, Asghara Farhadiego, zaprasza w najbliższy czwartek kino Muza. Przypomni dwa jego głośne filmy: "Co wiesz o Elly?" i "Rozstanie". Będzie to swoisty prolog do premiery - dzień później na ekrany kin w całej Polsce (także w Muzie) wejdzie najnowszy film reżysera: "Przeszłość", uznany za jeden z najwybitniejszych obrazów pokazywanych na tegorocznym festiwalu w Cannes. Zachwycił krytyków, a jury nagrodziło aktorkę Bérénice Bejo za rolę pierwszoplanową. - Nigdy nie piszę linearnych historii - mówił przed premierą "Przeszłości" w Cannes Farhadi. - Tym razem zacząłem od obrazu mężczyzny, który po długiej nieobecności wraca do dawnego domu. Co się w tym czasie zdarzyło? Dlaczego wyjechał? Co się wydarzy, kiedy znów stanie w drzwiach? W mojej głowie rodziły się kolejne pytania - opowiadał. A zagraniczni recenzenci nie kryli uznania: "Fascynujący film z prawdziwą intelektualną siłą" - pisał "The Guardian". Wtórował mu "Daily Telegraph" zwracając uwagę na mistrzostwo gry aktorskiej.

Tadeusz Sobolewski, krytyk filmowy "Gazety Wyborczej" tak pisał w relacji z Cannes: "Autor nagrodzonego w Berlinie Rozstania w Przeszłości, zrealizowanej całkowicie we Francji, dokonał ważnego kroku. Opowiadając historię małżeńskiego irańsko-francuskiego trójkąta, zerwał wreszcie z aluzyjnym kontekstem lokalnym. Pytanie: co powiedzą ajatollahowie i państwowa cenzura, nie ma już tu znaczenia i nie wpływa na ocenę filmu. (...)".

Czy rzeczywiście najnowszy film Farhadiego tak zdecydowanie różni się od poprzednich - przekonamy się podczas czwartkowych pokazów w Muzie.

"Co wiesz o Elly?" z 2009 r. - nagrodzony w Berlinie za reżyserię - zaczyna się od sceny, w której grupa 30-letnich Irańczyków jedzie przez tunel: wychylają się przez okna samochodów, głośno krzyczą, wolni, żywiołowi. Wyrwali się właśnie na parę dni nad morze. Sepideh zaprasza też na wycieczkę Elly, nauczycielkę swojej córki. Sielankę przerywa wypadek: w morzu topi się synek Peimana i Shohreh. Zostaje uratowany, ale okazuje się, że zaginęła też Elly... Tak zaczyna się film "o kobiecości stłamszonej, która rozpaczliwie próbuje się wyrwać z męskiego świata" - napisał jeden z krytyków.

Także "Rozstanie" (2011 r.), które w czwartek pokaże Muza, zostało dostrzeżone i nagrodzone przez jury festiwalu w Berlinie: Złotym Niedźwiedziem za najlepszy film, a także nagrodami aktorskimi. Film był też irańskim kandydatem do Oscara. Nader, po rozstaniu z żoną, zatrudnia kobietę, która ma zająć się jego starym, schorowanym ojcem. Nie wie jednak, że jego nowa pracownica jest w ciąży i że pracuje w tajemnicy przed swoim mężem. "Można powiedzieć, że Rozstanie to dramat o skomplikowanych stosunkach społecznych w Iranie i przepaści między religią a życiem. Albo, że to wysmakowany thriller o kłamstwie. Za każdym razem będzie to prawda i za każdym razem będzie to znakomity film" - pisał w recenzji na www.dwutygodnik.com Darek Arest.

Sylwia Klimek

  • Czwartek w kinie Muza: pokaz filmów Asghara Farhadiego
  • 5.09
  • g. 19: "Co wiesz o Elly?"
  • g. 21.15 "Rozstanie"
  • bilet na pojedynczy seans: 8 zł (Przyzwoicie Tani Czwartek)