Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Idzie Pani Muzyka

Rozmowa z Teresą Nowak o spóźnionych urodzinach Paderewskiego na Śródce (30.09. g. 19.30)

Teresa Nowak
Teresa Nowak

Cały czas żyjesz muzyką. Czy z Twojego punktu widzenia Międzynarodowy Dzień Muzyki, który przypada 1 października ma jakiś szczególny wydźwięk, jakieś wyjątkowe znaczenie?

Nie, dla mnie raczej nie; codziennie coś obchodzimy: Dzień bez Samochodu, Dzień Filatelisty, Dzień Ptaków Wędrownych (naprawdę!), Dzień Górnika... Ciągle jednak pamiętam, że ten dzień, to święto wymyśliła wielka postać świata muzycznego - Yehudi Menuhin. Zależało mu, aby z muzyką dotrzeć do środowisk, które jej na co dzień nie słuchają, żeby muzyką zaskoczyć przypadkową, najczęściej uliczną publiczność. I takie właśnie, nie-koncertowe miejsca wypełniała muzyka przez wiele kolejnych Międzynarodowych Dni Muzyki w Poznaniu. Niestety, Międzynarodowa Rada Muzyczna, która w 1976 r. ten pomysł zatwierdziła, nie zdawała sobie sprawy, że 1 października również pogoda często bywa nie-koncertowa.

W tym roku postanowiłaś jednak wrócić do widowiska w plenerze.

Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Od kilku już lat przechadzam się po Śródce. Zorganizowałam tam trzy koncerty poświęcone trzem wielkim kompozytorom. Szymanowski, Haendel i Chopin w trzech kolejnych latach gościli na Śródce i moście biskupa Jordana. Chciałam na tym poprzestać. Ale uroda, wyjątkowość i położenie tej dzielnicy sprawia, że ciągle do niej wracam. Interesujące są oba światy: pełen spokoju i harmonii, wyciszony i trochę wycofany świat kościelny, i pełen przyziemnych problemów świat ludzi, żyjących też trochę jeszcze na uboczu. I ten most - kopciuszek jak z Disneya - między Ostrowem Tumskim a Śródką, który do niczego nie pasuje, ale jest fantastyczny. Myślałam przez chwilę, aby zaczarować go w tańczący "most w Awignionie": na śródeckich ulicach warsztaty różnych technik i gatunków tańca zakończone wspólnym, tanecznym korowodem na moście. Ale pojawił się - za sprawą BKP - Oddziału Rewitalizacji w Urzędzie Miasta - inny pomysł: Paderewski. Rok Chopina przysłonił wszystkim niezwykle ważny fakt, jakim była 150. rocznica urodzin tego wielkiego Polaka, kompozytora i dyplomaty. Uznałam, że możemy mu zorganizować w Poznaniu spóźnione urodziny w piątek, 30 września, w wigilię Międzynarodowego Dnia Muzyki.

Fantastyczny pomysł, zwłaszcza, że my poznaniacy mamy co zawdzięczać Paderewskiemu.

Dzięki temu, że udało mi się połączyć Paderewskiego ze Śródką, w tym wydarzeniu wezmą udział nie tylko artyści muzycy, ale również mieszkańcy i twórcy związani z tą wyjątkową poznańską dzielnicą. Pojawią się więc na moście rysunki, małe przedmioty artystyczne, gazetki i fotografie, nuty, zestaw filmów dokumentalnych o Paderewskim, unikatowe kostiumy. Swoje działania zapowiedziała Grupa Wędrowni Architekci, Ośrodek szkolno-wychowawczy dla dzieci niesłyszących, koło taneczne Rytm, Centrum Działań Środowiskowych - Śródka, Pracownia Witraży, kino Malta, VI LO, Pracownia Muzyczna Biblioteki UAM, Pracownia Projektowania Ubioru Katedry Scenografii UA, restauracja Vine Bridge... i to na pewno jeszcze nie wszyscy! Pomocą służy również Rada Osiedla i Parafia Archikatedralna.

Myślę, że Paderewski jako wybitny dyplomata tchnie w działania śródeckie dobrego ducha, pomoże nawiązać kontakty i połączyć różne światy we wspólnym, świątecznym spotkaniu.

A co z muzyką?

Poczekaj. Tradycyjnie rozpoczniemy w kościele pw. św. Małgorzaty. O godzinie 18 odprawiona zostanie msza św. w intencji tych wszystkich, dla których muzyka jest drogą porozumienia, szukaniem zrozumienia i uniwersalnym językiem świata. Tu usłyszymy chór dziewczęcy Katedralnej Szkoły Muzycznej pod dyr. Ewy Domagały i Chór Kameralny Kościoła pw. św. Małgorzaty pod dyr. Pawła Łuczaka. Potem most i opisany jarmark różności, a w końcu, o godzinie 19.30 - koncert. Będzie to równocześnie inauguracja nowego sezonu Salonów Muzycznych na Zamku (CK Zamek jest współorganizatorem tego koncertu). Naszym Paderewskim będzie znakomity pianista Maciej Pabich. Akademię Muzyczną - nomen omen - im. I. J. Paderewskiego reprezentować będą: Dorota Grzywaczyk - mezzosopran i Mikołaj Adamczak - tenor z towarzyszeniem pianistki Joanny Zaremby, młoda kompozytorka Ewa Fabiańska oraz akordeoniści - studenci spod skrzydeł profesor Teresy Kaszuby: Dominika Ratyniak, Rafał Górczyński i Konrad Mikołajczyk. Wystąpią również młodzi kameraliści ze śródeckiej szkoły muzycznej pod dyr. Bogumiły Szeligowskiej-Wojteckiej. Tadeusz Sudnik przedstawi elektroniczne improwizacje oparte na utworach fortepianowych mistrza Paderewskiego. Jak zwykle w moich koncertach nie zabraknie tańca - sławnego Menueta G-dur czy Krakowiaka fantastycznego będzie można nie tylko usłyszeć ale i zobaczyć! Wystąpią uczniowie Szkoły Baletowej im. Olgi Lipczyńskiej-Sławskiej pod kierunkiem Mirosława Różalskiego, Formacja Hip-Hop Yatey przygotowana przez Kornelię Kowalską, Zespół Plastyki Ruchu, który razem z Maciejem Pabichem zakończy koncert Nokturnem B-dur pod - miejmy nadzieję - rozgwieżdżonym, pogodnym niebem. Zapraszam wszystkich serdecznie!

                                                                    Rozmawiał Stefan Drajewski