Kultura w Poznaniu

Historia

opublikowano:

Reformacja w weekend

Przed nami kolejna odsłona Weekendu z Historią. Tym razem odbędziemy ekspresowy kurs wiedzy o reformacji w Poznaniu i reakcji na nią czyli: kontrreformacji.

. - grafika artykułu
Widok na pałac Górków i kolegium jezuickie, ryc. Ze zb. Muzeum Narodowego w Poznaniu

Ruch reformacyjny zapoczątkowany w 1517 r. przez Marcina Lutra obchodzi w tym roku jubileusz 500-lecia. W głównych obchodach wziął udział sam papież Franciszek, ale przecież nie zawsze było tak różowo. Nowe poglądy religijne dotarły szybko do Poznania, wywołując falę wielkich zmian w światopoglądzie jego mieszkańców. Rozpoczęła się nowa epoka niepokoju, rywalizacji, boju o "rząd dusz", walki o wolność przekonań, swobodę religijną. Efektem tych działań był rozkwit nauki i kultury. W tym okresie w Poznaniu żyło i działało wiele barwnych postaci: rodzina Górków, profesor Akademii Lubrańskiego Krzysztof Hegendorfer, biskup Adam Konarski czy rektor kolegium jezuickiego Jakub Wujek.

Jest więc o czym opowiadać, dlatego podczas tegorocznego Weekendu z Historią ukazana zostanie panorama Poznania i jego mieszkańców w niezwykłych czasach reformacji. - Organizowane przez nas wydarzenia stanowią próbę odpowiedzi na pytania: przed jakimi wyborami stawał, z jakimi problemami mierzył się przeciętny poznaniak w okresie reformacji? - mówi Bartosz Małolepszy z Centrum Turystyki Kulturowej "Trakt". - Na czym polegały zmiany zapoczątkowane przez Marcina Lutra i w jaki sposób dotykały one mieszkańców Poznania? Jak reformacja i kontrreformacja zapisały się w architekturze miasta? Co prezentuje współczesne dziedzictwo ewangelików poznańskich? - dodaje.

Co się będzie działo? Organizatorzy zapraszają na dziedziniec dawnej szkoły jezuickiej (obecnie szkoły baletowej) przy ul. Gołębiej. Tam zorganizowany zostanie główny punkt informacyjny imprezy, gdzie rodziny z dziećmi będą mogły wziąć udział w animacjach i zgłębić wiedzę na temat architektury barokowej. Zobaczą też wystawę przybliżającą ciekawe dzieje poznańskich ewangelików. Czym różniły się dźwięki reformacji i kontrreformacji, będzie można usłyszeć podczas koncertów organowych organizowanych w farze oraz kościele Wszystkich Świętych. Na dziedzińcu przy ul. Gołębiej wystąpią natomiast uczniowie szkoły baletowej z repertuarem historycznych tańców prezentowanej epoki. Oprócz tego szykowane są gry, które będą toczyły się w przestrzeni miasta. Pierwsza z nich oparta zostanie na poszukiwaniu kolejnych przedstawicieli rodziny Górków, uczestnicząc w drugiej, wcielimy się w rolę poznaniaka żyjącego w XVI wieku i dowiemy się, jakim wpływom i oddziaływaniom był poddawany podczas reformacji i kontrreformacji. Natomiast dzięki spacerom z przewodnikiem poznamy miejsca związane z poznańskimi ewangelikami i porównamy ze sobą architekturę związaną z ideami reformacji i kontrreformacji. Będą też prelekcje i spotkania, m.in. w zabytkowym kościele metodystów przy ul. Ogrodowej. We wszystkich atrakcjach udział bezpłatny.

Jan Gładysiak

  • XII Weekend z Historią na Trakcie Królewsko-Cesarskim "Akcja: reformacja"
  • 23-24.09