Kultura Poznań.pl

Historia

opublikowano:

Malarz Powstania Wielkopolskiego

Leon Prauziński w latach 1921-1923 na podstawie wykonanych w czasie powstania rysunków i szkiców, namalował 12 obrazów ukazujących sceny walk powstańczych. Były bardzo popularne w dwudziestoleciu międzywojennym, wydano je też na kartkach pocztowych. Teraz pokazuje je Biblioteka Raczyńskich.

.
I.J. Paderewski w Bazarze, 1918 (aut. L. Prauziński) / materiały Biblioteki Raczyńskich

Urodzony15 maja 1895 w Poznaniu Leon Prauziński był znanym grafikiem, ilustrował wiele książek i czasopism, tworzył także komiksy. To jednak przede wszystkim polski malarz i rysownik, który brał udział w Powstaniu Wielkopolskim, w grupie Stanisława Nogaja. W czasie II wojny światowej malarz został uwięziony w Forcie VII, zginął 6 stycznia 1940 roku.

Jego rodzinę ograbiono i wypędzono do Generalnego Gubernatorstwa, a prace artysty zniszczono. Prauzińscy po wojnie przez 50 lat odbudowywali kolekcję prac przodka, odkupując wszystkie prace, które pojawiły się na rynkach antykwarycznych.

Na wystawie prac Leona Prauzińskiego zostaną pokazane zupełnie nieznane obrazy olejne, akwarele, szkice oraz niezwykle ciekawe zdjęcia dawnego Poznania pochodzące z kolekcji rodziny i przyjaciół artysty. Będzie można zobaczyć również ilustracje, komiksy i pocztówki znajdujące się w zbiorach Biblioteki Raczyńskich, a także materiały multimedialne ukazującego życie i twórczość malarza.

oprac. as

  • wernisaż wystawy Leon Prauziński, malarz Powstania Wielkopolskiego
  • 8.01, g. 18
  • Biblioteka Raczyńskich, Galeria Atanazego
  • wystawa czynna do 16.02
  • 12.02, g. 18 prelekcja kuratora wystawy Janusza Pazdera o życiu i twórczości Leona Prauzińskiego
  • wstęp wolny