Kultura w Poznaniu

Historia

opublikowano:

Kiedyś pałac, dzisiaj zamek

W 1962 roku, równo 50 lat temu, powstał Pałac Kultury, by - jak czytamy w uchwale powołującej go do życia - "służyć realizacji kulturalnej polityki państwa i socjalistycznemu wychowaniu społeczeństwa".

Jubileuszową wystawę można oglądać w zamku do 11 listopada - grafika artykułu
Jubileuszową wystawę można oglądać w zamku do 11 listopada

W murach dawnego zamku cesarskiego, z którego właśnie wyprowadził się Urząd Miasta, rozpoczęła się epoka upowszechniania artystycznej twórczości profesjonalnej, wiedzy technicznej i społeczno-politycznej, a przede wszystkim upowszechniania wszystkich dziedzin amatorskiego ruchu artystycznego, popularyzacji różnych dziedzin wiedzy oraz rozwijania zainteresowań politechnicznych i technicznych. Wielkie imprezy estradowe, najprzeróżniejsze kółka zainteresowań, pracownie, zespoły - wielu dorosłych już dziś poznaniaków pamięta taki właśnie Pałac Kultury ze swojego dzieciństwa i z tą nazwą wciąż kojarzy budynek zamku. Specjalne miejsce w tych wspomnieniach zajmuje kultowe Kino Pałacowe (które już w grudniu tego roku zostanie reaktywowane) ze świetnym DKF-em i obleganymi przez widzów seansami.

W 1996 roku z Pałacu Kultury wyłoniła się nowa instytucja - Centrum Kultury Zamek. Na kilkadziesiąt dni przed Nowym Otwarciem, czyli oddaniem do użytku zmodernizowanych przestrzeni kompleksu Sali Wielkiej, zapraszamy na wystawę o Pałacu Kultury, który był w historii zamku jego najdłuższym gospodarzem.

Wystawa opiera się przede wszystkim na fotografiach znalezionych w naszym archiwum. Liczymy, że publiczność pomoże nam w doprecyzowaniu dat i okoliczności powstania większości nieopisanych zdjęć.

Joanna Przygońska

  • "Rocznica z archiwum - 50-lecie Pałacu Kultury" 
  • wystawa czynna do 11.11 w g. 11-19
  • przestrzenie I piętra CK Zamek
  • wstęp wolny