Kultura w Poznaniu

Historia

opublikowano:

"Dziewięćdziesiątka" architektów wnętrz

Otwarta po odzyskaniu niepodległości Szkoła Sztuk Zdobniczych w Poznaniu - mająca na początku charakter rzemieślniczy - dość szybko się rozwijała. Zmiany w programie nauczania i tworzenie się kolejnych kierunków wpłynęły na jej późniejszy prestiż i znaczenie. Jednym z etapów tej ewolucji było powstanie samodzielnej Architektury Wnętrz, która w tym roku wystawą i międzynarodową konferencją świętować będzie swoje 90-lecie. Wernisaż 16 kwietnia.

. - grafika artykułu
fot. materiały UAP

Był marzec 1919 roku, kiedy podczas I Powszechnego Zjazdu Artystów Plastyków i Delegatów Rady Sztuki w Warszawie zapadła decyzja o stworzeniu w Poznaniu Szkoły Sztuk Zdobniczych, która stanowi podwaliny dzisiejszego Uniwersytetu Artystycznego. Nikomu tłumaczyć zapewne nie trzeba, w jak ważnym okresie w historii kraju zapadła ta decyzja. Uroczyste otwarcie odbyło się już 1 listopada 1919 roku, a pierwszym dyrektorem szkoły został malarz Fryderyk Pautsch.

Przez lata działalności uczelni związani byli z nią wybitni artyści i pedagodzy, starający się krok po kroku szkołę rozwijać i modyfikować jej program. Trzeba bowiem pamiętać, że stworzenie szkoły tego typu nie było sprawą prostą - poszukiwano wzorców, na jakich można byłoby się oprzeć i zastanawiano się nad odpowiednim programem nauczania. Wśród tych wybitnych znajduje się Karol Zyndram Maszkowski. Studiował historię sztuki i malarstwo w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie, przez rok uczył się w Monachium, a w Paryżu uczęszczał do École des Beaux-Arts i prywatnej Académie Julian. Oprócz tego podróżował po Europie. Wiedeń, Werona, Mediolan, Wenecja - wszystkie te miejsca nie były mu obce. W 1925 roku trafił do Poznania, gdzie przez trzynaście kolejnych lat, aż do przejścia na emeryturę - pełnił funkcję dyrektora Państwowej Szkoły Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego. Musiał być człowiekiem wymagającym, ale równocześnie pomysłowym i zaangażowanym w swoją pracę. Do planu zajęć szkolnych wprowadził nowe przedmioty, rozwijające dotąd po macoszemu traktowane umiejętności. Stawiał na praktykę. Jego największym osiągnieciem było otwarcie Wydziału Architektury Wnętrz. Maszkowski zgodę Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego na wprowadzenie nauki architektury wnętrz do programu szkoły otrzymał w styczniu 1926 roku. Pierwotnie nauki te nie miały charakteru samodzielnego kierunku i traktowane były przez studentów jako zajęcia dodatkowe. Oficjalnie Wydział Architektury Wnętrz powstał dopiero we wrześniu 1927 roku, kiedy udało się stworzyć odpowiedni dla tego kierunku program. Wydział Architektury Wnętrz obchodzi właśnie swoje 90-lecie i z tej okazji przygotowuje nie tylko wystawę poświęconą swoim nestorom i osiągnięciom, ale również konferencję, której program prezentuje się nad wyraz interesująco.

Wernisaż wystawy odbędzie się 16 kwietnia w Atrium UAP. Jej celem jest przybliżenie dorobku uczelni od Państwowej Szkoły Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego po Uniwersytet Artystyczny. Przedstawienie osobistości związanych ze szkołą, ich dokonań, podejmowanej problematyki i sposobów mierzenia się z wybranymi zagadnieniami - na tym skupić się chcą twórcy i organizatorzy całego jubileuszowego przedsięwzięcia. Przeszłość przeplatać się będzie z teraźniejszością, którą uosabiać mają pedagodzy dziś pracujący na uczelni. W formie pokazów multimedialnych prezentowane będą materiały dotyczące historii szkoły od powstania kierunku do lat 60. XX w., dokonania Zakładu Doświadczalnego istniejącego do 1989 roku, prace studentów z okresu Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych oraz prace najnowsze.

Justyna Żarczyńska

  • Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Przestrzenie wewnętrzne": 16-17.04, UAP
  • Wystawa jubileuszowa: wernisaż 16.04, g. 19, Atrium UAP (czynna do 22.04)

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018